Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Jaanus-Ferdinand Romandi

06.01.2021 | | Rubriik: Teated

In memoriam

Jaanus-Ferdinand Romandi 

27.08.1921 – 19.12.2020

19. detsembril lahkus igavikku armastatud ja lugupeetud kirikumuusik Jaanus-Ferdinand Romandi. 

Jaanus Romandi sai muusikalise hariduse Tallinna Konservatooriumis, õppides seal algul kirikumuusikat, hiljem koorijuhtimist ja orelit. Ta tegutses pikka aega (1945–83) lauljana Riiklikus Akadeemilises Meeskooris, olles selle kõrval pidevalt ka kirikumuusikuks mitmes koguduses. 1981–90 töötas Romandi organisti ja orkestrijuhina ning kuni 1996 koorijuhina Tallinna Toomkoguduses, 1990–98 organistina Soome Püha Peetruse kogudu­ses. Hilisemal ajal laulis ta ka segakooris KOSK.

Toomkoguduse muusikatöös omas erilist tähtsust sümfoniettorkester, mille asutas Johannes Kappel ning kelle tööd Romandi jätkas. Tema korraldamisel jätkusid ka tollal kiriku muusikaelus tähtsal kohal olnud kontsertjumalateenistused, kus orkester esines tihti koos Usuteaduse Instituudi õppekooriga. Erilise tähendusega Romandi jaoks oli 1943. a Tallinna pommitamisel hukkunud Juhan Jürme kantaadi “Memento mori” ettekanded, esmakordselt  aastal 1984.

Romandi helilooming pärineb põhiosas tema elu hilisest perioodist. Tema viimased laulud ilmusid Kirikumuusika Liidu poolt välja antud kogumikes 2017 ning 2020. Romandi loominguline aktiivsus kõrges eas oli imekspandav.

Jaanus Romandi huvi kaasteeliste vastu ning nendega sooja ja südamliku suhtluse hoidmine säilis kuni elu lõpuni. 

Avaldame kaastunnet tütar Ingrid Romandile.

Tallinna Piiskoplik Toomkogudus, 

Kirikumuusika Liit

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)