Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Enn Tarto

04.08.2021 | | Rubriik: Teated

In memoriam

Enn Tarto

25. IX 1938 – 18. VII 2021

Enn Tarto oli Eesti riigi ja rahva iseseisvuse eest võitleja nii sõnas kui ka teos. Ta on tõusnud vabaduse ikoonina ja särava tähismärgina Looja taevasse Eestimaa kohal.

Igavikku on kutsutud kiriku ustav liige ja usuelu aktiivselt kaasa elav mees, oma kodukoguduse eeskuju, Tartu Peetri koguduse pikaaegne nõukogu liige – kuni surmani.

Jõulupühade ajal 1953 kontrollisid nuhid Peetri kiriku väravais inimesi, et riigiametites töötavaid isikuid kirikus käimise eest üles anda. Ka koolilastel hoiti silma peal. Enn Tartole öeldi: „Kuidas sa, noormees, lähed kirikusse, ise oled kommunistlik noor?“ Enn vastas: „Mina ei ole kommunistlik noor, mina olen Enn Tarto ja olen usklik inimene. Kas teie ei ole siis kursis sellega, et nõukogude riigis on inimestele garanteeritud usuvabadus?“ Järgmistel kordadel, kui Enn kirikusse tuli, pöörasid need „kontrollijad“ oma pilgu kõrvale.

Usuveendununa korraldas Enn ka vangilaagreis jumalateenistuste pidamist, koondades enese ümber rahvusvahelise oikumeenilise ristiinimeste ühenduse. Taas vabas Eestis ei unustanud Enn Tarto, kes on abimees ja keda tuleb tänada.

Enn Tartole anti Eesti Vabariigi 100. aastaringil Tartu Peetri koguduse teenetemärk ja EELK III järgu Teeneterist.

Igaüks, kes on sündinud Jumalast, võidab ära maailma. Ja see ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. 1Jh 5: 4

Ants Tooming,

Tartu Peetri koguduse õpetaja

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)