Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Aino Pähn

31.08.2010 | | Rubriik: Teated

 21. augustil suri 94aastasena Aino Pähn
11.10.1915–21.08.2010
See oli sel kevadel, kui me Aino Pähna ja tema poega Hillarit nende Põlvamaa kodus Maaritsas Kaare talus viimati külastasime. Siis surus proua Aino meil tugevalt kätt ja embas õrnalt ning vaatas silma oma selge otsekohese pilguga. Serveerides head kanget kohvi imeilusast, veel Ameerikast kaasatoodud serviisist ning pakkudes omaküpsetatud kooki, jutustas õpetaja Elmar Pähna lesk hoogsalt oma tegemistest ning tähelepanekutest. Ta näitas oma vikerkaaretoonides kudumeid, tekke, mida enda sõnul juba aastaid vanadekodusse ja sünnitusmajja kinkimiseks heegeldas. Hoolitseda endast väetimate eest ja saata midagi konkreetset korda, see tung on Aino Pähna saatnud terve pika elu.   
Aino Wilhelmine (abiellumiseni Küüts) laulatati Elmar Pähnaga 24. juulil 1937. aastal. Abikaasa oli kaks aastat varem ordineeritud kirikuõpetajaks ja töötanud aasta Võrumaal Urvaste koguduses, mille pastoraadis algas ka noore abielunaise perenaisepõli.
Aino Pähn on meenutanud, kuidas nad pastorist mehega sõitsid jalgratastega taluperedesse inimesi kirikusse kutsuma ja pühapäeviti oligi pühakoda kirikulistest tulvil. Aino osales koguduse töös aktiivselt, teotsedes pühapäevakooliõpetajana ning vajadusel ka organistina.
Augustis 1944 algas Aino Pähnale kurnav põgenikupõli. Esimesed viis aastat möödusid Saksamaal. Jõuludeks 1950 jõudis vahepeal viieliikmeliseks kasvanud pere Ameerika Ühendriikidesse. Aino ja Elmar Pähnal oli kolm last: tütred Hele-Malle (1938) ja Anne (1946) ning poeg Hillar (1942), lastest vanim on lahkunud igavikku. Abikaasa Elmar Pähn suri 1992. a.
1996. aastal asus Aino Pähn elama Eestisse poja juurde. Akadeemiliselt kuulus ta korporatsiooni Indla. Olles elu lõpuni Urvaste koguduse liige, armastas ta jumalateenistusteks külastada koguduse abikirikut Heimtalis.
Aino Pähna meenutame kui suuremeelset ja teotahtelist Eesti tütart, kes elu viimase hetkeni püsis nooruslikus vaimus ja kristlikus meeles. Aino Pähna põrm tuhastati reedel, 27. augustil; kirikliku talituse viis läbi Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets.
Eesti Kirik   

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)