Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Imelised soomlased

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Ryttylas toimusid Soome Rahvamisjoni idatöö päevad «Argi- ja pidupäev».
Kokkutulnud kõnelesid vaimuliku kirjanduse jagamisest Ida-Euroopas ja Ingeri kiriku elust. Olin kutsutud meenutama neid imelisi aegu, mil Eestisse oli poole sajandi pikkuse vaheaja järel võimalik taas tuua vaimulikku kirjandust.
Minu kutsujate sooviks oli, et hindaksin nüüd, ligi 20 aastat hiljem, seda, millist kasu või kahju oli sellest tööst, mida Soome ja mitme teise maa kristlased tegid eestikeelse vaimuliku kirjanduse trükkimisega ja Eestisse toomisega. Küllap seisavad paljud annetajad küsimuse ees, kuidas praegu aidata nende maade kirikuid, kus paljust puudust tuntakse.
Ürituse korraldaja Soome Rahvamisjon on meie kirikut väga palju aidanud. Kui nimetada vaid mõned nende töötegijad, kes on Eestis pikemat aega töötanud, siis meenuvad kõigepealt Mika ja Anne Tuovinen, Jouko ja Eija Kantola.
Rääkisin sellest, kui kiiresti suutis Soome luterlik kirik koos oma mitmete misjoniorganisatsioonidega reageerida ootamatult avanenud uutele võimalustele. Oli väga oluline, et hea vaimulik kirjandus jõudis Eestisse kohe piiride avanemisel 1980ndate lõpust kuni 1990ndate keskpaigani.
Juba kaheksakümnendate lõpus hakkas meie põhjanaabritelt tulema suurtes kogustes eestikeelseid leeriõpikuid. 1991. aastal olid kohal kiriku laulu- ja palveraamatud. Need olid sajad tuhanded eksemplarid väga vajalikku kirjandust. Soomes tehti ülimalt olulist tööd, kogudes selleks annetusi, trükkides ja jagades vaimulikku kirjandust.
Ütlesin kokkutulnutele, et Soome kristlased on teinud eestlastele imeliselt suure ja ülimalt õigeaegse kingituse. Pärast poolt sajandit Nõukogude okupatsiooni, väga põhjalikku ja pikka aega kestnud ajuloputust, ateistlikku võitlust oli hea vaimuliku kirjanduse olemasolu ülimalt tähtis. Väga suurtes kogustes laste pildipiibleid, laulu- ja palveraamatuid, leeriõpikuid, piibleid, Uut Testamenti ja palju muud vaimulikku kirjavara avasid orjusest vabaks saanud rahva jaoks kristluse allikad ja toitsid meie noort kristluse taime, et ta võiks kasvada sirgeks ja tugevaks.
Üritusel olid kõnelemas ka Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi ja mitmed rahvamisjoni idatööga tegelejad. Eestist oli kutsutud ka meie misjonär Liliann Keskinen koos abikaasa Hannuga.
Hea ja südantsoojendav on kogeda, kuidas meie põhjanaabritest hõimuvennad ikka ja jälle küsivad, millega nad saaksid kõige paremini aidata oma vendi ja õdesid. Ilusad ristiinimesed!

Jaan Tammsalu
,
praost