Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Ilusamat teed ei ole

02.02.2022 | | Rubriik: Esileht
Aasta vaimulikuks valiti õpetaja Margit Lail. Kätlin Liimets.

Vaimulike konverents valis aasta vaimulikuks Võru praostkonna Kanepi koguduse õpetaja Margit Laili.

Pidulikul õhtusöögil Nelijärve puhkekeskuses kuulutas õhtu tippsündmusena aasta vaimuliku välja vaimulike konverentsi juhatuse liige Kristel Engman. Veel olid väärikateks kandidaatideks tiitlile Saarte praostkonna Käina koguduse diakon ja hingehoidja Triin Simson, Tartu praostkonna aasta vaimulikuks valitud Äksi ja Kursi koguduse õpetaja Esa Pekka Luukkala ja Tallinna praostkonnast Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus.

Õpetaja Lail, kes sai enda kandidaadiks esitamisest kaheksa Võru praostkonna vaimuliku poolt teada alles konverentsil, oli siiralt üllatunud: „See on kuidagi liiga ootamatu. Aitäh! Ma olen selles kirikus kaua olnud, terve elu, nii kaua kui ennast mäletan.“ Ta lisas, et ehkki on eriti viimasel ajal ka teisi tööväljavaateid kaalunud, on kirikus ikka kõige parem: „Kirikut ei saa millegi vastu vahetada. Naisena ei ole kirikus kerge ja ma soovitan kõigil naistel, et nii kaua kui saad, hoia eemale. Aga ilusamat teed ei ole! Aitäh!“

Vaimulikus ametis peab aasta vaimulik oluliseks head ettevalmistust ehk haridust. „Usk peab ka olema, sinepiivakese jagu või natuke rohkem. Selleks, et igapäevase eluga toime tulla, on vaja meelekindlust. Koguduses teed palju sellist tööd, mille tulemus pole alati käega katsutav,“ märkis ta. Tiitliga kaasas käivat palverännutoetust plaanib ta kasutada kas Iisrae-

lis või Kreekas.

1966. aastal sündinud Margit Lail ordineeriti diakoniks 1996 ja õpetajaks 1999. Kanepi Jaani kogudust teenib ta alates 2000. aastast. 2015. aastal lisandus abipraosti amet. Margit on teeninud vaimulikuna Issandat ustavalt 25 aastat ja teda on õnnistatud suure perega. Margit on kaheksa lapse ema ja kolmekordne vanaema. Margiti eestvõttel on restaureeritud Kanepi kirikutorn ja korrastatud kirikuaed ning tema juhatusel tegutseb alates 2006. aastast koguduse naisansambel. Sageli aitab ta ka teisi praostkonna vaimulikke jumalateenistuste ja talituste pidamisel. Tema teenimine ulatub ka nendeni, kes ühiskonnas on sageli tagaplaanile jäetud või lausa tõrjutud: õp Laili eestvedamisel rajati Erastvere hooldekodusse kabel ning ta on seal aastaid ametis hingehoidjana. Margit on ka oma ametikaaslastele asendamatu kaasteeline.

Aastal 2007 valiti Margit Lail aasta emaks, aastal 2021 pälvis ta EELK III järgu Teeneteristi. Vaimulikutöö kõrvalt on Margit jõudnud lõpetada 2017. aastal õpingud Tartu ülikooli magistriõppes religiooniuuringute erialal ja 2021. aastal Tartu tervishoiu kõrgkoolis õenduse erialal.

Kätlin Liimets

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)