Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilmusid kirjutised aastakümnete tagant

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kirjastus Ilmamaa andis „Eesti mõtteloo“ sarjas välja kirikuõpetaja Otmar Pello kirjutised, mis on raamatuna pealkirjaks saanud „Pagulasmütoloogia“.

Tundub uskumatu, et tegu on juba sarja 162. raamatuga, aga kui arvestada, et sari sai alguse aastal 1993, siis polegi imestada. Otmar Pello (13.6.1912–4.11.1971) ajakirjanduses umbes 30 aasta jooksul ilmunud artiklite teemad on mitmekülgsed, ulatudes kirikueluga seotust, kirikuisadest ja raamatuarvustustest muusika ja reisikirjadeni. Raamatu koostanud Hando Runnel on jaganud kirjatööd nelja peatükki. Mainida võib, et autori esimesed artiklid ilmusid juba 1936. aastal.  

Reisikirjad pealkirjaga „Euroopa tiibmaadel“ moodustavad raamatus tuntava mahu ja on ilmunud aastal 1963 väljaandes Vaba Eestlane. Neis viib Pello lugeja esmalt Norrasse ja Rootsi. Ta kirjutab: „Hea oli kohata peapiiskop Kõppu. Tema sõna on endiselt väärikas ja markantne ning ta jõuline hääl on ikka veenev. Väga jõude tasakaalustavana mõjub piiskop Lauri, kelle iga väljenduse taga näib peituvat kogenud mehe elutarkus.“ 

Neist kirjadest õhkub mingit sidemeteadvust, nagu Pello seda nimetab. Need kaks lauset lisavad midagi olulist juurde meie varasemale teadmisele. Ka saab lugeja teada, et Pello osales solistina vespril Stockholmi Jakobi kirikus. Teadaolevalt laulis Pello suurepäraselt, armastas muusikat ja oli Toronto Vana-Andrese koguduse, mida ta 1949. aastal teenima asus, muusikaline hing.

Veel kord aga reisikirjadest. Tol pikal reisil 1963. aastal jõudis ta veel Hispaaniasse ja Portugali. Iga maa ajaloo, arhitektuuri, kirjanduse ja muusika kohta saab lugeja teada mõndagi huvitavat. Paeluvad kirjeldused on täienduseks koolis õpitule, varem loetule või ise kogetule. Neid imelisi kirjeldusi praegu lugedes võib end kujutleda näiteks Alhambrasse.

Oluline on kahtlemata peatükk „Vana kirik“, mis tutvustab lühidalt kirikulugu. See on varasemalt ilmunud raamatuna Stockholmis eesmärgiga täita osaliselt usuteadusliku kirjandustoodangu lünka paguluses, aga annab meilegi ülevaate ristiusu algpäevadest. Jääb nõustuda raamatu koostaja lõppsõnaga: „Otmar Pello käesolevat raamatut lehitsedes ja lugedes oleme meiegi osalised tema suures ja tänumeelses koguduses.“

Rita Puidet