Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ilmus Tartu Maarja kiriku postmark

12.01.2022 | and | Rubriik: Kirikuelu

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis esitleti kolmekuningapäeval Tartu Maarja kiriku postmarki, ümbrikut ja esimese päeva templit. Sellega tähistati 180 aasta möödumist pühakoja pühitsemisest. 

Omniva, Kirikufondi ja Tartu Maarja Kiriku SA koostöös valminud Tartu Maarja kiriku postmargi ja ümbriku on kujundanud kunstnik Riho Luuse. Uue margi trükiarv on 20 000 ning lisaks on antud välja 1000 esimese päeva ümbrikku, millest 800 on varustatud margi ja templiga. Postmark maksab 90 senti ja sobib riigisiseste lihtkirjade saatmiseks. Margi esimese päeva tempel oli ilmumispäeval kasutusel spordimuuseumis ja Toompea postkontoris, lisaks on mark müügil Omniva e-poes.

Taasiseseisvunud Eestis on antud kiriku motiiviga postmarke välja alates 1993. aastast üheksast margist koosneva jõulumarkide sarjana. Sari lõppes 1997. aastal Halliste Püha Anna kirikuga. Eesti kirikuid kujutavad postmargid hakkasid uuesti ilmuma 2005. aastal Karja Katariina kiriku pildiga, kunstnikuks Riho Luuse. Igal aastal ilmus üks mark kuni aastani 2013. Pärast mitmeaastast pausi jätkus sari 2020. aastal Paldiski Nikolai kirikuga. 2021. aastal anti välja Keila Mihkli kiriku postmark.

Väljaspool kirikute sarja on kujutatud Otepää Maarja kirikut 2004 ilmunud postmargil „120 aastat Eesti lipu pühitsemisest“, Tartu Jaani kirikut 2005 ilmunud postmargil „975 aastat Tartu esmamainimisest“, 2019 Tallinna toomkirikut margiplokil „Tallinna Toomkool 700“ ja Tartu Peetri kirikut postmargil „Tartu Peetri kogudus 150“. 

Uue postmargi ja ümbriku väljaandmist toetab Kirikufond, mis aitab Eesti Evangeelsel Luterlikul Kirikul taastada ja hoida kunsti-, kultuuri- ja arhitektuuriväärtusi ning hingetoe jagamist kirikutes üle Eesti. Toeta kirikute restaureerimist ning aitad säilitada meie kultuuri- ja mõttelugu. 

Katri Gailit

Kirikufondi tegevjuht

Vaata ka www.kirikufond.ee.


Koidutaevas märgib uue sündi

Päeva meenutuseks kogunesid ühispildile Indrek Laul, Riho Luuse, Timo Švedko, Lea Saar, Toomas Savi ja Urmas Klaas. Rita Puidet.

Lisaks külalistele oli margiesitlusele tulnud ka linlasi ja see heade mõtetega koos veedetud tunnike jääb kindlasti kauaks meelde. Koos õpetaja Timo Švedkoga lauldi kitarri saatel „Väikest karjast“ ja kes oskas, laulis ka „Issand hoidku sind“. Kui ei osanud, polnud sellestki midagi, ent Issanda hoidmist oli nendes hetkedes kindlasti.

Kunstnik Riho Luuse kujundatud margi suur originaal oli kõnekas – selle roosatav koidutaevas kuulutab kõigile uue päeva tõusu. Igale inimesele, kelleni see mark jõuab. Kunstnik aga soovis kirikule head hingamist ja rääkis kohaletulnuile, et marki tehes oli tal eeskujuks tsaariaegne pilt. Vaid sellel tornis olnud risti asendas ta kukega. 

Margil on täita oluline roll, viia sõnum kiriku taastamisest üle maailma, sõnas alati Maarja kiriku rolli tähtsustav Tartu linnapea ja kiriku sihtasutuse nõukogu esimees Urmas Klaas. Noogutati kaasa, kui Kirikufondi nõukogu esimees Indrek Laul rääkis, et meie kultuuri hoidmine, sh kirikute taastamine, on Eesti asi. Kirikut taastava sihtasutuse liige Toomas Savi kinnitas aga, et paljuski tänu Eesti Põllumajandusakadeemia spordiaktivistidele jäid omal ajal varemed lammutamata. Nüüd on, mida taastada. Ja pealinnast saabunud külalised käisid ka oma silmaga uudistamas üha kõrgemaks kerkivat kirikutorni.   

Rita Puidet

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)