Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilmus sarja 80. raamat

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Tartu Kirjanike Majas tutvustas kirjastus Ilmamaa «Eesti mõtteloo» sarjas ilmunud raamatut «Mis meist saab?», kuhu on kogutud Villem Reimani kirjatööd.
Tegu on omamoodi juubeliüllitisega – see on «Eesti mõtteloo» 80. raamat, sarja peatoimetaja ja antud raamatu koostaja on Hando Runnel. Esitlusel rõhutas ta Villem Reimani olulisust Eesti kultuuriloos ja tutvustas raamatu koostamise printsiipi.
«Mis meist saab?» on jagatud kolme ossa: «Kullakaevajad», «Priiuse päevad» ning «Kogudus ja karjane». Temaatiliselt hõlmavad need artikleid kultuuriloos olulistest figuuridest nagu Faehlmann, Kreutzwald, Hermann jt; rahvuslikke aateid sisendavaid ja teoloogilisi artikleid.
Runnel rõhutas ka koostöö olulisust Villem Reimani Kolleegiumiga, kellega koos anti sel aastal välja kolleegiumi aastaraamat «Koguja», mis sisaldab ülevaate viiest tegutsemisaastast ning teeb tagasivaate Reimani uurimise tutvustamisele ja esiletoomisele. Neli aastat tagasi anti ühiselt välja uustrükk 1937. aastal ilmunud August Palmi raamatust «Villem Reiman».
Esitlusel viibis ka kolleegiumi liige Ants Tooming, praegune Kolga-Jaani kirikuõpetaja, kes tutvustas kolleegiumi tegevust ja lausus tänusõnu Hando Runnelile pikaaegse töö eest sarja väljaandmisel.
Kolleegiumi liige ajaloolane Tiit Rosenberg aga rääkis Villem Reimanist kui ajaloolasest, kes tõi Eesti ajaloopilti kultuuriloolise aspekti. Kolga-Jaani kirikuõpetaja, eesti ühiskonnategelane ja ajaloolane Villem Reiman (1861–1917) oli Eesti Üliõpilaste Seltsi ja Eesti Kirjanduse Seltsi asutaja ning esimees, samuti Eesti Rahva Muuseumi asutaja. Tema tegevushaare oli 19. sajandi lõpus ja 20. alguses väga lai.
2002. aastal Kolga-Jaanis asutatud mittetulundusühingu Villem Reimani Kolleegium liige on ka Hando Runnel. 

EK