Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Ilmus koguteos Tiit Salumäe 70. sünnipäevaks

08.12.2021 | | Rubriik: Esileht

Tiit Salumäe annab esitluse järel raamatusse autogrammi. 2 x Sirje Semm

3. detsembril esitleti Haapsalu muuseumis raamatut „Minevik on olevik“ piiskop Tiit Salumäest. Samas olid välja pandud talle antud aumärgid ja portreemaal, mille autor on Aapo Pukk.

Iga inimese elu on väärt raamatut. Nii on üsna ootuspärane, et 25. detsembril 70. sünnipäeva tähistav Tiit Salumäe omagi raamatu sai. Tegu ei ole tavapärase elulooraamatuga, pigem peatükiga Eesti luteri kiriku 20. sajandi teise poole ja 21. sajandi esimese kahe aastakümne kroonikast, kus keskmes on Tiit Salumäe. Mälestusi ühisest kasvamisest jagavad tema vennad Mart Salumäe ja Jaak Salumäe. Oma isast ja perest kirjutab tütar Maria Strauss, tütar Lydia Kalda on sirvinud Salumäede pere külalisteraamatuid ja laseb lugejatelgi heita pilgu sissekannetesse. Ülla Paras on teinud ülevaate Haapsalu koguduse ajaloost alates sellest päevast 1975. aastal, mil Lia ja Tiit Salumäe kogudust teenima tulid.

Omaette peatüki moodustavad Tiit Salumäe kaasteelised-sõbrad ja tema õpilased vaimulikul teel. Raamatu koostajana saan öelda, et üsna lühikese perioodi ja etteteatamisega sain kõigilt, kelle poole pöördusin kirjutamis-

ettepanekuga, positiivse vastuse ja kirjatöö endagi. Raamatu koostamisse on oma panuse andnud enam kui 30 inimest ja see on teose rikkuseks. Valdav osa 256-leheküljelise raamatu tekstidest on kirjutatud selle aasta suvel ja sügisel. Aga on ka varasemalt perioodikas ilmunud tekste, sealhulgas valik Tiit Salumäe enda jutlusi ja artikleid. Lisaks leiab raamatust rohkelt fotosid minevikust ja tänasest päevast, paljudest Tiit Salumäe kaasteelistest ja sündmustest.

Raamatututvustust juhtis diplomaat ja vikaarõpetaja Kristel Engman, kes samuti on üks Tiit Salumäe õpilastest. Tiit Salumäe ja allakirjutanu rääkisid raamatu sünniloost ja sisust. Sõna võtsid peapiiskop Urmas Viilma, kes luges raamatu käsikirja Kanadas karantiinis olles ja leidis selle igati mõnusa olevat. „Kõik jutustused muutuvad lugemisel eriti paeluvaks tänu soojusele ja heatahtlikule huumorile, millega need lood varustatud on,“ kirjutab peapiiskop raamatu saatesõnas. Ta esitas ka küsimuse, millal saab lugeda Tiit Salumäe enda käega kirjutatud elulugu. Seda Tiit Salumäe ei lubanud, viidates, et selleks ei leia aega.

Praostkonna poolt tõid tervitusi abipraost Küllike Valk ja praost Kaido Saak, mõlemad samuti Tiit Salumäe õpilased. Kaido Saak avaldas soovi, et kunagi saaks lugeda enam Eesti ja Ingeri kiriku suhetest. Tiit Salumäe arvas, et see oleks tehtav.


Portree, portreteeritu ja servapidi näha autasude vitriin Haapsalu muuseumis.

Autasude väljapaneku vormistanud Talis Vare ütles, et Tiit Salumäe on Haapsalu kõige enam ordeneid ja aumärke saanud kodanik. Esitletud 19 aumärgist on varaseim aastast 1999 ja hiliseim 2021. aastast.

Raamatu „Minevik on olevik“ on välja andnud SA Ajaleht Eesti Kirik; koostaja ja toimetaja Sirje Semm, keeletoimetaja Sirli Lember, küljendaja-kujundaja Karmen Lumik

Sirje Semm

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)