Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Ilmus „Avatud uskliku“ sarja kolmas raamat

08.12.2021 | | Rubriik: Kultuurielu
Autor Toomas Jürgenstein oma kolme raamatuga.  Erakogu

Eelmisel nädalal ilmus kirjastuselt Otto Wilhelm Toomas Jürgensteinilt üllitis „Sa oled taevas. Avatud uskliku apoloogia“, mis on järjeks aastaste vahedega ilmunud raamatutele „Kes Sa oled taevas. Avatud uskliku aabits“ ja „Kus Sa oled taevas. Avatud uskliku apokriivad“. 

Kristluse tüviteemade tutvustamise juurest on Jürgenstein jõudnud viimases raamatus kaitsekõne ehk apoloogiani. 

Jürgenstein möönab, et kaitsekõne kristlusele algab dialoogiga ja keskendub eelkõige religiooni positiivsele poolele. Kaitsekõnelejate hulgas kohtab raamatus Eesti teoloogilist kaardiväge, nagu Toomas Pauli, Vello Salo ja Anne Kulli, kuid ka kristlust looduse kaudu mõtestavat Jüri Keskpaika, kirjanik Tõnu Õnnepalu, Teaduste Akadeemia presidenti Tarmo Soomeret jt.

Kõnekas on ka sarja raamatute kujundus. Et esimene raamat sai valge ja teine violetne, olevat juhuslik, trükikojas oli vastavat materjali soodsalt saada. Et aga tegemist oli liturgiliste värvidega, tekkis mõte nendega jätkata ja teha kolmas raamat roheline. Trükikotta tuli aga huvitavat kuldset kaanepappi ning kuna kuldne on liturgiline värv õigeusu kirikus, siis otsustati selle kasuks.  

Raamatut lugema asudes saab selgeks, et see on mõeldud inimestele, keda iseloomustab uudishimulik, avatud ja rõõmus hoiak religioosse maailma suhtes. Nagu kirjutab autor, neil, „kes usuvad, et kohtudes teispoolsuses Augustinuse (354−430), Avicenna (980−1037) Martin Lutheri (1483−1546), Uku Masingu (1909−1985), Mahatma Gandhi (1869−1948), Jaan Kaplinski (1941−2021) jpt suurte isiksustega, on neilt palju küsida ja õppida“.  

Küsimusele, kas ilmunud raamat jääb „Avatud uskliku“ sarjas viimaseks, vastab Jürgenstein eitavalt. Usuteaduskonna õppejõud Ain Riistan soovitas juba pealkirja – „Avatud uskliku apokalüps“. Küsimus on pigem selles, kas raamat või kaks sarjas tõenäoliselt viimaseks jääva apokalüpsise vahele mahuvad.  

Eesti Kirik         

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)