Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ilmunud on raamat Ruhnu kirikutest

15.08.2012 | | Rubriik: Kirikuelu


Ruhnu Maarja Magdaleena kivikiriku 100. aastapäeva tähistamiseks andis kogudus välja raamatu «Ruhnu uus kirik 1912–2012» (fotol), mis pakub ajaloolise ülevaate saare mõlemast pühakojast.

Õhukese, ent kasutajale Ruhnu kirikuloost väga hea ülevaate andva raamatu on koostanud ja toimetanud kunstiajaloolane Sirje Simson, kelle sulest on teose originaalosad.
veel on raamatusse lisatud mitmed varem ajakirjanduses publitseeritud kirjatööd (artikkel uue kiriku pühitsemisest 1912; Eesti Kiriku sekretäri Hermann Jänese ülevaade piiskop Hugo Bernhard Rahamäe visiidist Ruhnu 1937. aastal jt); samuti on toodud täielik nimekiri Ruhnu kogudust teenunud vaimulikest (alates Nicolaus Malmgrenist, kes oli Ruhnul 1795–1806, ning lõpetades mag emeriitpraost Harry-Johannes Reinuga, kes on saare õpetajaks alates 1996. aastat).
Muljetavaldav on fotomaterjali rikkus, millega teos on illustreeritud: lisaks tänapäevastele piltidele on huvitav vaadata ajaloolisi, mis annavad suurepärase ülevaate saare kunagisest olust ning koguduse elust.  On nõudnud head toimetajavaistu valida rikkaliku materjali hulgast need palad, mis kokku köites annaks tervikpildi ühe kogukonna usulisest elust läbi sajandite, sealjuures keskendudes saarele kerkinud uue pühakoja (saamis)loole. Sirje Simsonil on see hästi õnnestunud.
Raamat pakub head meeldetuletust neile, kes Ruhnul käinud ning sealse ajalooga tutvunud, aga on kindlasti huvitav ka neile, kes saarest Riia lahes suurt ei tea, aga nüüd äsjailmunud trükise toel jõuavad valmisolekuni avastada iseenda jaoks see merest tõusnud maakild ning tema rikkalik usuelu.
Raamatut on võimalik osta Tallinnas kirikuvalitsusest, Tartus Eesti Kiriku toimetusest ning kindlasti otse Ruhnu kogudusest.
Liina Raudvassar   

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)