Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilmunud on raamat Johann Köleri freskost

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna Kaarli kirikus äsja esitletud raamat «Kunstniku käepuudutus» viib lugeja koos uurijate-konserveerijatega tellingutele ja näitab Johann Köleri freskomaali «Tulge minu juurde kõik …» lähivaates.

«Kus kohhal sinna ka ial Kaar­le kirrikus seisad, kas kesk kirrikus, wöi tagga pole, kas parremal wöi pahhemat kät – iggal polel watavad sinnu Önnisteggija silmad.» Nii kirjutas pastor J. H. Brasche 1879. aasta Ristirahva Pühapäevalehes. Vahepeal on inimpõlved vahetunud, aga Õnnistegija Tallinna Kaarli apsiidimaalil mõjub kirikulisele nagu toonagi – jääb tulija siis ukse ette või söandab altari juurde liikuda.
Kunstiajaloolane Hilkka Hiiop, kes fresko restaureerimist 2013. aastal juhtis ja on Tallinna Toompea Kaarli koguduse väljaandena ilmunud raamatu «Kunstniku käepuudutus» koostaja (tekstid on kirjutanud Hilkka Hiiop, Vootele Hansen ja Tiina-Mall Kreem), selgitab Johann Köleri (1826–1899) fresko tähendust. Olles ühelt poolt märk eestlaste rahvuslikust identiteedist ja teiselt poolt unikaal­ne taies toonase Venemaa kultuuriruumis, on Köleri fresko sümbolväärtusega ja juba seetõttu väärt säilitamist ning uurimist.
Raamat võlub oma sisu ja vormi terviklikkuse ja leidlike lahenduste (kujundaja Villu Plink) poolest. On hoomata, et midagi juhuslikku ega kontrollimatut pole kaante vahele lubatud. Selgelt on markeeritud eri aegadel loodud tekstid ning rohke fotomaterjali puhul hakkab silma väga hea trükitehnika, mis tagab nii ajalooliste kui tänapäevaste fotode kvaliteedi.
Ühe taiese loo kaudu antakse lugejale põgus, ent põhjalik ülevaade Johann Köleri elukäigust ning panusest rahvusliku maalikoolkonna rajajana, Köleri kaasaegsetest trendidest kunstimaailmas ning lõpuks fresko «Tulge minu juurde kõik …» saamisloost, tehnilistest üksikasjadest ja hetkeseisust.
Raamatu lugemine-vaatamine viib tundele, et kohe-kohe on vaja Kaarli kirikusse minna, sest Õnnistegija on sind puudutanud.
Raamatut saab osta suurematest raamatupoodidest, aga ka kirikuvalitsusest ja Kaarli koguduse kantseleist. Raamatu müügist saadud tulu läheb Kaarli kiriku remondi heaks.
Liina Raudvassar