Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Ilmunud on kogumik eesti vaimulikest usumärtritest

28.06.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

EKNi täitevsekretär Ruudi Leinus Viimsi kirikus usumärtrite raamatut tutvustamas. Tiiu Pikkur

Kolmapäeval, 19. juunil peeti Viimsi Püha Jaakobi kirikus eesti vaimulikest usumärtrite oikumeeniline mälestusjumalateenistus, kus esitleti ka Eesti Kirikute Nõukogu uut raamatut „Eesti vaimulikest usumärtrid 1917–1991“.

Jumalateenistusel teenisid EKNi president emeriitpeapiiskop Andres Põder, peapiiskop Urmas Viilma ja teised liikmeskirikute vaimulikud, jutluse pidas EKNi asepresident piiskop Phi­lippe Jourdan. Usumärtreid mälestas ülempreester Mattias Palli, muusikaga teenisid kaasa organist Hille Poroson ja tšellist Allar Kaasik.
Rahvastiku»minister Riina Solmani sõnavõtust jäi kõlama mõte: „Vahetevahel oleme kuulnud arvamusi, et meil rahvana oleks juba aeg vanad valud ja traumad unustada. Ma ei ole sellega nõus. Ajaloosündmused, mineviku mäletamine – see ongi ju tarvilik tulevikuks, olevikus ja tulevikus tarkade otsuste langetamiseks. Me peame neid kohutavaid sündmusi meeles pidama ka selleks, et mõista – vabadus ja eesti rahva püsimine ei ole midagi loomulikku ja etteantut. Väikese rahvana peame pingutama iga päev, et meie ja meie kultuur ei hääbuks ega kaoks, vaid kasvaks ja areneks.“
Raamat „Eesti vaimulikest usumärtrid 1917–1991“ on pühendatud nendele vaimulikele, kes jäid katsumustes kindlaks oma veendumustele ja usule Jumalasse ning olid selle nimel valmis ka surema. Kaante vahele on jõudnud luterlastest (koostanud Rita Puidet), õigeusklikest (Madis Palli), katoliiklastest (Vello Salo ja Marge-Marie Paas), metodistidest (Toomas Pajusoo) ja baptistidest (Toivo Pilli) vaimulike ehk enam kui 60 usumärtri eluloolised andmed.
Märtriks kutsutakse oma usu või veendumuste pärast kannatanud ja hukatud inimest. Ülekantud tähenduses ka oma aadete eest teadlikult surma läinud inimest.
Kogumiku toimetaja Ruudi Leinus kirjutab eessõnas: „Teatud määral peegeldub siin ka Eesti Vabariigi käekäik. Need vaimulikud uskusid Jumalasse ja jäid talle ustavaks, jättes seetõttu ühel või teisel viisil oma elu. Nad tunnistasid osaduse Jumalaga väärtuslikumaks kõigest muust, isegi maisest elust.“
Kogumik „Eesti vaimulikest usumärtrid 1917–1991“ on ilmunud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud EKNi teema-aasta „Eesti usk“ raames.
Tiiu Pikkur

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)