Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Illustreeritud ajaloo lühilugu läbi piiskoppide

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

insiigniad_SaardRiho Saard on koostanud peapiiskop Urmas Viilma ametisseseadmise ajaks ning auks inglis- ja eestikeelse teaberaamatu «Piiskopkondade, piiskopiameti ja insiigniate ajalugu Eestis».

Raamat algab piiskopkondade ajaloo lahtikirjutamisega, jätkub Taani ja Saksa ajaga (1200–1561), Rootsi ja Poola ajaga (1561–1710), Vene ajaga (1710–1918) ja Eesti Vabariigi ajaga alates 1918. Nõukogude aega käsitletakse läbi peapiiskoppide, kes neil aastail kirikut juhtisid. Riho Saard kirjutab: «Eesti Vabariigi algusest alates kuni 1980ndateni kirikut juhtinud esivaimulikud olid hariduse saanud Tartu ülikoolist. Peapiiskop Kuno Pajulaga algas kirikus Usuteaduse Instituudi haridusega meeste periood.»
Piiskoppide insiigniate (võimu v au välised sümbolid, kõrgema aukandja tunnused) tutvustamisel on ära toodud nii pildid (mitra, sau jmt) kui ka kirjeldused. «Rõõmsameelsusest tuntud Pajulaga algas uus ajajärk. Selle märgina tuli EELK-s uuesti kasutusele mitra, mis oli mõnede ametivendade initsiatiivil tellitud Leedust. Mitra oli ka oikumeeniliste sidemete nähtavaks märgiks. Selle kinnituseks olid paljude luterlike kirikute välisesindajate kõrval Pajula ametissepühitsemisel kohal Armeenia Apostliku Kiriku piiskop Sakarjan ja Leedu Katoliku Kiriku liturgilise komisjoni esimees Vaclovas Aliulis.»
Lisatud on arhiividokumente. Raamat on trükitud heale paberile, fotod kvaliteetsed. Lühikesest, kuid ülevaatlikust ja illustratiivse materjaliga varustatud raamatust on palju abi ka kirikuvõõramal inimesel, et saada aru, miks kiriku ülemkarjane siseneb kirikusse nikerdatud kepiga.
Raamatu väljaandja on EELK konsistoorium, toetanud EELK Usuteaduse Instituut; kujundanud Külli Saard ja Riina Sildvee (kaas), konsulteerinud arhivaar Janis Tobreluts. Raamatut on võimalik osta konsistooriumist.
Eesti Kirik