Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Illuka kirik sai korda

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Äsja pühitsetud altari ja vitraažakende juures teenivad Tauno Toompuu (paremalt), Einar Soone, Avo Kiir ja Tõnis Tamm.
3 x Liina Raudvassar

Piiskop Einar Soone pühitses 18. juunil äsja põhjaliku renoveerimise läbinud 85aastase Illuka kiriku uue altari ja kolm vitraažakent.

Mööda Jõhvi-Vasknarva maanteed Kuremäe külast kilomeetri jagu Jõhvi poole sõites hõivab teelolija tähelepanu silt «Illuka surnuaed ja kirik». Laupäeva ennelõunal oli neid palju, kes pruunist teetähisest end väheldase, metsa sees liivapõndakule rajatud pühakoja juurde juhatada lasid.
Kohaliku omavalitsuse, kogukonna ja koguduse ühisel jõul läbis kirik esimest korda pärast valmimist 1930. aastal suurema värskenduskuuri, mille tulemusel on hoone nii seest kui väljast saanud korda. Veebruaris alanud tööde tegemiseks kuulutati välja riigihange, mille võitis Scandec Ehitus OÜ ja uuendustööd projekteeris Andres Toome. Rahastas saja protsendi ulatuses Illuka vald.
Hoone välisvooder vahetati ja värviti, katus parandati, kogu elektrisüsteem uuendati ning kirik sai õhksoojuspumba näol ka uue küttesüsteemi. Lisaks välistöödele puudutab uuendus ka interjööri. Puidust laudisega seinad ja lagi on värvitud ning vana laudpõrand puhastatud. Kooriruum on senisest palju valgem sinna rajatud kolme akna tõttu. Vana altarimaal risti kandva Jeesusega on leidnud uue koha külgseinal, kuna uue tammepuust jalgadega kivialtari taustaks jäävad Peterburi meistritelt tellitud kolm värviküllast vitraaž­akent.

Jumala tempel ja koguduse koda
Lisaks piiskop Einar Soonele (pühitsus ja jutlus) teenisid kirikulistest tulvil Illuka kirikus Viru praostkonna praost Tauno Toompuu, Illuka kogudust teeniv õp Avo Kiir ja diakon Tõnis Tamm. Orelil oli kohalik organist Riina Trankmann, laulis Illuka naisansambel. Pärast teenistust olid kõik palutud kirikuaeda kaetud kohvilauda.
Koguduse juhatuse esimees Mäidu Kesler kinnitas Eesti Kirikule, et kogudus on väga tänulik kohalikule omavalitsusele remondiks eraldatud raha eest. Kui 50 liikmest jõudis teenistusele tavaliselt kümmekond, siis nüüd on tema sõnul lootust, et korda saanud kirik tõmbab senisest rohkem inimesi.
«Kiriku tegi korda ikka kogudus, vald oli aga abiks,» nimetas Illuka vallavolikogu esimees Paul Kesküla, kinnitades, et kohalik omavalitsus hindab valla ainsa luterliku kiriku rolli kogukonna iseolemise sümbolina kõrgelt. «On väga loomulik, et tegime endast oleneva hoone korrastamiseks ning lähtusime printsiibist, et kui teha, siis korralikult,» tunnistas Kesküla kirikulehele.
«Algul tundus see muidugi utoopiline, aga kui ühel pisikesel kogudusel on selline soov oma pühakoda korda saada, siis tuleb taevaisa appi,» rääkis õp Avo Kiir. Ta meenutas, et Illuka endine vallavanem Tarmo Kollo oli see, kes kogudust uuendustöid plaani võtma innustas. Et hoone ei kuulu muinsuskaitse alla, polnud tööde tegemiseks vaja muinsuskaitsealuse objekti käitlemise eriluba.
Liina Raudvassar

Illuka kirik
Asub Ida-Virumaal Kuremäe külas
Nurgakivi pandi 1927. a ja pühitseti 1930. a
On maakonnas ainus puidust luterlik kirik
Algul oli Iisaku abikogudus, iseseisvus 1947. a
Koguduses u 50 liiget, jumalateenistused kaks korda kuus
Renoveerimine maksis 220 000 eurot

Pildigalerii:

Juhatuse esimees Mäidu Kesler.
1930. aastal valminud hoone on Ida-Virumaa ainus puidust luterlik kirik.