Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Igapäevane leib

05.10.2010 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Lõikustänupüha tundub ilmselt tänapäeva linnainimesele pisut kauge ja võõravõitu. Toit tuleb poest ja sellega tundub asi päädivat. Paar inimpõlve tagasi oli aga kõik veel teistmoodi.
Siis sõltus talve üleelamine sellest, milline oli viljasaak. Kuid ka tänapäeva inimene on saagist otseselt sõltuv ja seda palju globaalsemas mõttes kui vaid oma maa viljast. Piisab vaid kehvemast kohvisaagist Brasiilias ja meie kohvihind tõuseb. Leivahinda kergitab see, et Venemaal ja mitmel pool mujalgi oli kehv viljasaak.
Nii on meilgi põhjust mõelda saagile ja seda palju laiemas tähenduses kui veel mõni inimpõlv tagasi, sest kehv saak kusagil tuhandete kilomeetrite kaugusel mõjutab meid ja meie elu otseselt.  
Jumala käest ei tule mitte ainult igapäevane leib, vaid ka kõik muu, mida vahel oleme harjunud pidama enda omaks. Tema kannab meie eest kõiges hoolt. Talle võime olla tänulikud töö eest, mis meil on. Võime tänus mõelda sellele, et meil on palk, pension, elatis. Viimselt sõltub kõik Jumalast ja lõikustänupüha on selleks, et võiksime tänus mõelda sellele, et Jumal on meie eest hoolt kandmas.
Ta teeb seda tänasel päeval teistmoodi kui mõni inimpõlv tagasi, kuid kannab ikka hoolt. Nii oleme täiesti sõltuvad Temast, kes meid on loonud. Issand hoolitseb meie eest nii headel päevadel kui rasketel aegadel.
Kaido Soom

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)