Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Igal kunstiteosel on saatus

16.03.2005 | | Rubriik: Kultuurielu

Eva Jänes on kindlasti tänapäeva eesti kristliku kunsti tähelepanuväärsem ja mitmekesisem viljeleja ning tõsine edendaja.
1970. aastal Tallinna Kunstiinstituudi monumentalistina lõpetanud Eva Jänese loomingu põhiosa moodustavad monumentaalmaalid. Alates 1989. aastast on Eva Jänes süvenenumalt tegelenud tahvelmaalidega. Eesti kirikutes võib Eva Jänese mosaiike ja vitraaźe näha Muhu Katariina, Järvakandi, Tartu Pauluse, Tallinna Jaani ja Suure-Jaani kirikus ning Jõhvi Mihkli kiriku kabelis.
Kunstnik on kujundanud ka konsistooriumi hoone kabeli. Aastate vältel on Eva Jänes korraldanud 14 isikunäitust ja organiseerinud 40 kristlike kunstnike näitust, nende seas 4 väljapanekut pastorite loomingust.
Ingel ei pea pildil paistma inglina
Esimese sügava religioosse kogemuse, mis tõi Eva Jänese järjest lähemale kristlikule kunstile, sai ta õpingute ajal Venemaal Kiievi Sofia katedraali nähes. Kunstnik leiab, et bütsantsi mõjudest kantud Sofia katedraal on selle perioodi üks ilusamaid näiteid maailma kristliku kunsti ajaloos.
«See pani mind tollal mõtlema sügavatele traditsioonidele, ehkki sel ajal olid meie noorte pilgud suunatud Lääne-Euroopa 20. sajandi kunstivoolude poole ja kõik püüdsid ennast selles suunas arendada, aga mina kaldusin Ida-Rooma mõjutustel teise suunda,» räägib kunstnik.
Eva Jänese arvates on alati tunnetuse kaudu tajutav, kui tegu on religioosse tööga, isegi kui see täpselt loetav pole. Tema ise näiteks oma tahvelmaalides figuuri ei kasuta, vaid annab sisu edasi sümboolselt. «Ei tarvitse olla nii, et piltidel on kohe näha, et inglid on inglid ja apostlid on apostlid,» ütleb ta.
Inspiratsioon elust enesest
Eva Jänes peab oma loomelaadi kontseptuaalseks, aga samas töötab ka ekspressiivsel meetodil. Kunstniku arvates sünnivad maalide ideed elust enesest. «Üks loominguline impulss sünnitab teise ja see annab jälle võimaluse edasi minna.
Näiteks sari «Apostlite tee», mis praegugi on üleval tema kodukoguduses, Tallinna Jaani kiriku lõunasaalis, sündis tänu sellele, et mul oli olemas samanimeline maal ja tütar Eva-Liisa kirjutas luuletuse «Usu läbi. Vaimu läbi», mis omakorda inspireeris mind,» jutustab kunstnik.
Kunstniku sõnul teeb ta tihedalt loomingulist tööd, aga alati on kõige huvipakkuvam see, millega parasjagu tegeletakse. "Siiski on hea teada, et mõni töö on leidnud kasutuse, kuid kahju on neist, mis oma funktsiooni on kaotanud. Ma nimetaksin seda tööde saatuseks,» lausub Eva Jänes lõpetuseks.
Kirikupäeva ajal Tartus seab Eva Jänes üles personaalnäituse, lisaks eesti kristliku kunsti ning kunstnikest pastorite tööde näituse.
Kristiina Hennok

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)