Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Huvitav näitus reformatsioonist Ungaris

02.05.2018 | | Rubriik: Teated

Ungari instituudis Tallinnas saab mai keskpaigani vaadata  näitust «Soli deo gloria ehk viis sajandit reformatsiooni Ungaris».
Instituudi programmijuht Siiri Erm-Nairismägi ütleb, et näitus  valmis Ungaris ingliskeelsena. Eelmisel aastal oli see üleval ka ungari instituudis, reformatsiooni konverentsil ja Narva Aleksandri kirikus. „Me saime aru, et tegu on ühe põhjaliku ja huvitava näitusega, mida võiks ka eestikeelsena tutvustada. Leidsime vahendid väljapaneku tõlkimiseks. Ja nüüd ongi see eesti keelde tõlgitud ja toimetatud. Me oleme väga rahul ka väljapaneku teostusega.“
2011. aasta rahvaloenduse järgi on Ungari elanikest 37,1% katoliiklased, 11,6% reformeeritud kiriku liikmed ehk kalvinistid ja 2,2% luterlased. „Ühest küljest räägib näitus reformatsiooni ajaloost Ungaris, aga annab ka laiema pildi, kuidas reformatsioon on kogu selle piirkonna ajalugu 500 aasta jooksul mõjutanud,“ selgitab Erm-Nairismägi. „Ajalooõpetajad saavad näituse abil Ungari ajalugu tutvustada, siin on kaardid, pildid ja konkreetsed lühikesed tekstid. Lisaks pakume koolidele ka töölehte  koolitunni pidamiseks.“
Näitus koosneb 17 osast ehk rullstendist suurusega  2×1,2 m,  mida on väga lihtne transportida. Kel on huvi meie sugulasrahva reformatsiooni ajaloo näitust kogudustesse ja koolidesse vm viia, tuleb kontakti  võtta Siiri Erm-Nairismägiga. Ungari instituut asub  Piiskopi t 2 ehk üle tee konsistooriumist, tel  644 0445, e-post sermnairismagi@mfa.gov.hu.
Olgu lisatud, et ka  konsistooriumi arhiivis on veel võimalik vaadata reformatsiooni juubelit kajastavat väljapanekut.
Tiiu Pikkur

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)