Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hugo Lepnurme muusikapäevad Valgas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Hugo Lepnurme Muusikaühingu eestvõttel on traditsiooniks kujunenud sügiseti toimuv kirikumuusikute kokkutulek. 

Sel aastal toimuvad muusikapäevad koostöös Valga linnavalitsuse ja koguduse, Soome Instituudi, Eesti Kultuurkapitali ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemiaga Valgas 26.–28. septembrini pealkirja all «Avarduvad kirikumuusikaalased koostöövõimalused Balti- ja Põhjamaades – Cimze seminar avab uksed!».
Ajalooline taust
Muusikapäevi on ühingu eestvõttel peetud 2005. aastast alates Põltsamaal, Kuusalus ja Räpinas, teemadeks kirikumuusikutele olulised valdkonnad.
Seekord on muusikapäevadele oodatud kirikumuusikaga seotud organisatsioonide esindajad Balti- ja Põhjamaadelt, arutamaks koostöövaldkondi Taani, Norra, Rootsi ning 90aastaseks saanud Soome, Eestis, Läti ja Leedu vahel. Valga-Valka Eesti-Läti piirilinna ja kunagise Cimze seminari asukohana pakub selleks hea ajaloolise tausta.
Jānis Cimze (1814–1881) rahvusvaheline elutöö koolitada Eestile ja Lätile haritud köstreid ja koolmeistreid sai oluliseks mõlema maa laulupidude sünniloos.
Hugo Lepnurm (1914–1999) koolitas eesti kirikumuusikuid ja arendas rahvusvahelist suhtlust oma aja võimaluste piires, hoides nii eesti kiriku- ja orelimuusika järjepidevust.
Muusikapäevi Valgas valmistavad toimkonnana ette Elke Unt, Ene Salumäe, Kristel Aer muusikaühingust, Jüri Goltsov ja Heino Nurk Valga kogudusest ning Tiia Parmo ja Aaro Tetsmann Viljandi kultuuriakadeemiast.
Muusikapäevadele on tulemas eesti kirikumuusika organisatsioonide esindajad, külalised Soome kirikumuusikaliidust, Sibeliuse Akadeemiast, Norra kiriku liturgika keskuse juhataja, Lätist Cēsise organist ja luterliku kiriku liturgika komitee liige, Rootsi ja Leedu kirikumuusikaliitude esindajad.
Mitmekesine programm
26. septembril saab Valga kultuurikeskuses alates kella 14 osaleda konverentsil, kus kõigi maade esindajad teevad ettekanded, arutletakse kirikumuusika valdkonna võimaluste üle Põhja- ja Baltimaadel ning otsitakse koostöö võimalusi.
Päeva lõpetab vahva rahvusvaheline koraaliõhtu Valga kirikus kell 20, mille muusikaline teostus on Tallinna Toomkiriku organistilt Ene Salumäelt. Eelnevalt on kõigi maade osalejate käest palutud nende maid esindav sobiv koraal.
27. septembril külastatakse Cimze seminari muuseumi ja peetakse seal kell 9 hommikupalvus ning tutvutakse mitmekülgse ajaloolise klahvpillikollektsiooniga. Seejärel suundutakse Viljandisse, kus kultuuriakadeemia muusikaosakonna õppekava hoidja Tiia Parmo ning õppejõud Aaro Tets­mann on ette valmistanud tutvusreisi kultuuriakadeemia muusikamajas, Viljandi kirikutes ning pärimusmuusika keskuses.
Õhtuks jõutakse tagasi Valka ning kell 20 kuulatakse Valga kirikus Tartu üliõpilassegakoori kontserti. Koori juhatab Valli Ilvik. Kavas Cimze kuulsate kasvandike tuntud koorilaulud.
28. septembril algusega kell 10 tähistatakse muusikapäevi ühise mihklipäeva missaga Valga kirikus. Kaasatud on Valga segakoor Rõõm Sirje Pässi juhatusel. Jumalateenistuse liturgiasse püütakse koostööna põimida rohkem liturgilist muusikat – psalme, tekstimuusikat ja koraaliseadeid.
Muusikapäevad lõpetab kontsert Balti ja Põhjamaade heliloojate oreliloomingust, kus Valga unikaalsel Ladegasti orelil mängivad Balti- ja Põhjamaade organistid oma maa orelimuusikat.
Muusikapäevadest saab huvi korral osa võtta. Selleks tuleb pöörduda allakirjutanu poole e-posti aadressil unt@kultuur.edu.ee või tel 5665 3136.

Elke Unt,
projektijuht