Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Homme on taasiseseisvumispäev

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

20. augustil meenutame, kuidas taastati Eesti Vabariik.

Nõukogude Liidus 1980. aastate lõpus toimunud muutused võimaldasid ka Eestis sõnavabaduse kehtestamist ja vabade valimiste läbiviimist. Seetõttu sai koguneda sõjaeelse Eesti Vabariigi kodanike ja nende järeltulijate poolt 24. veebruaril 1990 valitud Eesti Kongress, mis seadis eesmärgiks iseseisvuse taastamise õigusliku järjepidevuse alusel.

Eesti sõltumatuse pooldajad võitsid ka märtsis 1990 toimunud Eesti NSV Ülemnõukogu valimistel, samuti näitas rahva ülekaalukat toetust riiklikule iseseisvusele 3. märtsil 1991 toimunud referendum.

Ülemnõukogu otsuseni oma riik taastada jõuti sama aasta 20. augusti hilisõhtul olukorras, kus Moskvas alanud riigipöördekatse tõttu ähvardas Eesti iseseisvusliikumist mahasurumine. Et see aga juba järgmisel päeval nurjus, osutuski Eesti ja teiste Balti riikide omariikluse tegelik taastamine võimalikuks.

Nende sündmuste meenutamiseks on Eestis alates 1998. aastast tähistatud 20. augustil riigipühana taasiseseisvumispäeva. Sel päeval heisatakse riigilipud ka elu-, äri- ja büroohoonetele. Kombeks on korraldada mitmesuguseid rahvaüritusi, eriti kontserte. Suurim neist toimub tänavu Tallinna lauluväljakul, kus ERSO, rokkbänd ja pianist Rein Rannap esitavad instrumentaalversioone ansambli Ruja lauludest.

Tavapäraselt tähistab taasiseseisvumispäeva ka Kose kogudus, kus see toimub iga-aastaste kihelkonnapäevade raames. Kell 10 on kavas mälestushetk ja pärgade asetamine vabadussambale Kose kalmistul. Kirikus kell 11 algaval jumalateenistusel on võimalik lasta õnnistada oma sinimustvalgeid lippe. Tori, Puhja ja Väike-Maarja koguduse poolt taasiseseisvumispäeva puhul korraldatavatest üritustest võib pikemalt lugeda meie lehe 7. leheküljelt.

Rain Soosaar