Esileht » Uudis » Uudised »

Hõimurahvaste palvepäeva läkitus

14.10.2015 | | Rubriik: Uudised

Pühapäeval, 18. oktoobril palvetatakse Eestimaa kirikute jumalateenistustel meie sugulasrahvaste pärast. Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikud, Eesti Evangeelne Allianss ja Eesti Piibliselts tähistavad hõimurahvaste palvepäeva.
Käesoleval aastal tähistame Eestimaal kaheksa sajandi möödumist ajast, mil Vana-Liivimaad hakati nimetama Maarjamaaks. 850 aastat tagasi, aastal 1165 pühitseti Prantsusmaal eestlaste piiskopiks munk Fulco, tema abiliseks määrati Stavangeri kloostri eestlasest vend Nikolaus. Me ei tea, kas nad ise üldse kunagi meie maale jõudsid, kuid teame midagi olulisemat: juba tol ajal leidus vaimulikke juhte, kes mõtlesid meie rahvale. See usk on vilja kandnud.
300 aastat tagasi, aastal 1715 nägi esmakordselt trükivalgust põhjaeestikeelne Uus Testament. Seega kulus kristliku kiriku algusest enam kui viis sajandit, et üks pühakirja osa meie emakeeles ilmuks. Meie hõimurahvastel tuli omakeelse Uue Testamendi ilmumist oodata veel mitu sajandit. Udmurtidel on nüüd oma emakeelne Piibel. Kes hõimurahvaist võiks olla järgmine? Aidakem ühiselt kaasa, et ka teised soomeugrilased saaksid lähiaastatel tervikpiibli.
Maailmas on rahvaste rändamise aeg. Suur hulk inimesi jätab erinevatel põhjustel maha oma kodud ja kodumaa. Meie keskel elavate inimeste seas on palju hõimurahvaste esindajaid. Ungarlased ja soomlased on Eestis juba pikka aega pidanud emakeelseid jumalateenistusi. Mõelgem, kuidas saame kaasa aidata, et siinsed marid, udmurdid, komid ja teised hõimurahvad saaksid alustada omakeelsete jumalateenistustega.
18. oktoobril on Eestimaa kristlastel järjekordne võimalus palvetada hõimurahvaste eest. Hõimurahvaste palvepäev ei ole pelgalt üks paljudest päevadest kalendris. Sel päeval võime tänuga tagasi vaadata Jumala tööle minevikus ning suunata usupilgu tema õnnistust oodates tulevikku.
Isa Vello Salo on juubeliaasta puhul öelnud: «Me ei ole tugevad siis, kui meid on palju, vaid siis, kui me oleme üksmeeles, üks Jumalaga. Alles siis saab maailm uskuda, et Jumal on Kristuse läkitanud.» (Jh 17:21)
Emeriitpeapiiskop Andres Põder, Eesti Kirikute Nõukogu
piiskop Tiit Salumäe, Eesti Piibliselts
Mihkel Kukk, Eesti Evangeelne Allianss

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)