Esileht » Uudis » Uudised »

Hõimumaade vaimulikud Tartus

19.09.2012 | | Rubriik: Uudised

26.–30. septembrini toimub Tartus XII soome-ugri vaimulik konverents pealkirjaga «Jeesus Kristus on seesama eile ja täna ja igavesti: kiriku missioon muutuvas maailmas». Viiel päeval kohtuvad Soome, Ungari, Ingeri, Rumeenia ja Eesti luterliku kiriku vaimulikud, et kuulata ettekandeid ja ülevaateid erinevate maade kirikute olukorrast, arutleda rühmiti ning viibida üksteist toetavas osaduses. Avajumalateenistus peetakse 26. septembril kell 18 Tartu Jaani kirikus, konverents toimub Pauluse kiriku keldrikorruse äsja valminud ruumides.
Konverentsi töö toimub eesti, soome ja ungari keeles, millesse kõik materjal, k.a kohapealsed spontaansed sõnavõtud, tõlgitakse. Eesti- ja ungarikeelset kommunikatsiooni aitab vahendada Risti koguduse õpetaja Annika Laats, kes oskab ungari keelt. Tõlgina on lubanud kohapeal aidata ka Ungari kiriku välissuhete referent Marjatta Kinga, kes valdab võrdses headuses kõiki kolme konverentsi töökeelt.
«Tänavu möödub 75 aastat esimesest soome-ugri vaimulikust konverentsist, mida arvestame ka korraldamisel,» selgitab korraldustoimkonda juhtiv konsistooriumi välissuhete referent Kadri Eliisabet Põder. peaettekanded on ajalooainelised. Põhjaliku ülevaate konverentsist kuni aastani 1947 annab õp Oliver Joób Ungarist, prof Paavo Kettunen Soomest jätkab aastast 1947 kuni tänapäevani. Konverentsi viimasel päeval, mil delegaadid teevad väljasõidu EELK kogudustesse, on sõjaväevaimulikele ette nähtud eriprogramm, mida juhib Eesti kaitseväe peakaplan kolonelleitnant Taavi Laanepere.
Soome delegatsioon, mis on 31 osavõtjaga välismaalastest suurim, koosneb Kadri Põderi selgitusel kahest osast: pooled Mikkeli piiskopi Voitto Huotori juhitud delegatsiooni liikmetest on Soome kirikuvalitsusest ja teine pool pappisliittost. Suuruselt järgmine on 17 liikmega Ungari esindus, mida juhib piiskop Tamás Fabiny. Ungari juurtega Rumeenia luterlik kirik saadab konverentsile viis delegaati, Ingeri kirikust on samuti viis esindajat. EELK Välis-Eesti piiskopkonnast saabuvad praost Mart Salumäe Toronto Peetri kogudusest ja soomlanna õp Küllike Pits Montreali Jaani kogudusest. Kodu-Eesti delegatsiooni juhib peapiiskop Andres Põder, delegaatidena on kohal 29 vaimulikku.
Soome-ugri vaimulike konverents toimub igal neljandal aastal. Eelmine kord saadi kokku 2008 Ungaris Budapestis. Eesti võõrustas hõimumaade vaimulikke viimati 1993 Otepääl.
Eesti Kirik

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)