Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Hoidnud Jumala tuld elavana

02.12.2020 | | Rubriik: Persoon kaasajast
Tänujumalateenistusel Kolga-Jaani kirikus: Ants Tooming (vasakult), Peeter ja Aire Parts ning Marko Tiitus. Hovard Nurme.

Peeter Parts abikaasa Airega on teeninud Kolga-Jaani kogudust kümme aastat. 

Kaks kuud tagasi 60. sünnipäeva pidanud vaimuliku jaoks on kümme aastat lühike aeg. Varasemalt on ta olnud Eesti Kongressi saadik, teeninud kaplanina Afganistanis Helmandi provintsis ja pälvinud aastal 2005 kapteni auastme. Vaimulik ütleb, et „meie aastad siin on olnud sisseelamise aastad“, viidates sellele, et vaid mõnel teenimisaastal on koguduses olnud palvegrupp või piibliring. 

Koos hingehoidjast abikaasaga on kogudust hoitud heades kätes ja seda kinnitati ka tänujumalateenistusel, kus abikaasasid tehtud töö eest tänati. Jumalateenistusel teenisid ka praost assessor Marko Tiitus ja koguduse eelmine õpetaja praost Ants Tooming, kes jutluse pidas. Tooming sõnab, et koguduse aktiiv oli teenistusel kohal, luues väga armsa osaduse, sõbraliku ja üksteist kinnitava õhkkonna. Ka ütleb ta, et märkimisväärne on olnud perekond Partsi püsimine ja järjekindlus koguduse teenimisel.

Õpetaja Peeter Parts ütleb, et sealsed inimesed on soojad, kodused ja kaasatulevad, aga tagasihoidlikud. Ta tunnustab abikaasat, nimetades teda jäämäe alumiseks osaks, kelle õlul seisab jumalateenistuse muusikaline pool ja pühapäevakool. Kui palun õpetajal mõelda järgmisele kümnele aastale, sajab mõtteid laviinina. Kaastööliste võrgustik, tihe koostöö kogukonna, haridusasutuste ja vallaga – kui märksõnu loetleda. „Konservatiivne rahvuslus, karskus ja ühistegemised võiksid olla ka järgmise aastakümne lipukirjad,“ viitab ta legendaarsele Villem Reimanile ja lisab pärimuskultuuri säilitamise, viljelemise ja arendamise. 

Ka loodab ta avalikkuse ette tuua oma palveluulet, mis puudutaks inimesi sügavamalt ja tõstaks meid taevastesse avarustesse, kus väike saab suureks ja suur väikeseks, kui tema enda mõtet kasutada. Ta ütleb, et Kolga-Jaanis on eredaid eestvedajaid, kellel on sügavat südamesisu kaasteelisi ühendada ja julgustada. „Neid sädeinimesi vajame igasse külasse ja metsatagusesse talusse karsket ja sügavalt vastutustundlikku missiooni vedama,“ ütleb Peeter Parts ja palub selleks Issanda Jumala armu ja abi.

Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)