Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Hoiab Eesti lippu kõrgel

21.02.2018 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Jüri Trei on viimased 14 aastat olnud tegev Eesti Lipu Seltsis. Erakogu

Diplomaat Jüri Trei on taasiseseisvunud Eesti Vabariigi algusaegadel olnud president Lennart Meri usaldusisikuna vabariigi suurürituste korraldustoimkonna eesotsas.

Tema jõud pole raugenud; ikka on ta midagi loomas, korraldamas, üles ehitamas. Sõbralik ja tegus, meeleolukalt jutukas. Aastatel 1999–2002 oli ta konsul Peterburis ning pühendus eestlaste kogukonna kokkukutsumisele ja koguduse ülesehitamisele ning Jaani kiriku tagasisaamisele ja taastamisele. See oli pikk ja vaevaline tee käia.
Kui 2004. aasta korraldati ESTOt Riias, oli Jüri Trei kohal koos naise Aedu ja kolme tütrega, viimane hällieas. Minule jäi ta esmakordselt silma ooperi- ja balletiteatri ees enne galakontserti, kui üks daam kingakontsa alt astus. Kui teised vaatama jäid, tormas Jüri pere juurest ja aitas daami taas kingadesse.
Viimati olime koos tartlase Heino Noore matusetalitusel Tartu Pauluse kirikus. „Isa Volli ei oleks mulle seda andestanud, kui ma tema pinginaabrit ära saatma ei oleks tulnud,“ ütles samuti sünnijärgne Haapsalu poiss Jüri.
Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru on koguduse nõukogu liikme Jüri Trei kohta öelnud: „Suurepärane jutuvestja ja lugude rääkija. Nendest lugudest koorub välja ka see, mis on tema jaoks oluline ja mille hoidmine tagab meie olemise meie riigis, meie laulude ja meie lipu all. Paljudes lugudes tuleb ikka ja jälle mingi tore seik, mis puudutab Jürit isiklikult ja mis aitabki elada oma maa ja rahvakillu keskel, ajades Eesti asja. Seda alati suurelt, ses väikselt ei olegi mõtet!“
Jüri Trei tähistab 25. veebruaril 70. sünnipäeva. Mõnikord on juhtunud, et Eesti Vabariigi sünnipäev on sujuvalt läinud üle tema sünnipäeva tähistamiseks. Lennart Meri öelnud kord, et näe, Jüri, minul pole kunagi nii palju külalisi olnud.
Palju õnne, Jüri!
Sirje Semm

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)