Esileht » Uudis » Esileht »

Hoia, Jumal, Eestit!

30.06.2021 | | Rubriik: Esileht
Võidupühal Paide kirikus (vasakult) Paide koguduse juhatuse esimees Aivar-Joel Rikk, Järva praost Katrin-Helena Melder, peaminister Kaja Kallas ja peapiiskop Urmas Viilma.Egle Viilma.

23. juunil tähistati üle Eesti võidupüha. Paides toimus Kaitseliidu korraldatud võidupüha paraad ja Paide Püha Risti kirikus oikumeeniline jumalateenistus.

Kuna mullu jäid pandeemiast tulenevate piirangute tõttu juunis avalikud üritused ära, siis tänavu oli võidupüha tähistamine eriliselt suurt rõõmu pakkuv. Pole kunagi Tartu majadel nii palju sinimustvalgeid lippe näinud. Loodetavasti oli sarnane pilt üle terve Maarjamaa.

Võidupüha pidustused said alguse juba eelneval päeval Toris sõjameeste mälestuskirikus võidupühale pühendatud jumalateenistuse, sõjakangelaste mälestamise ja mälestustule süütamisega. Mälestustuli liikus edasi Paidesse, kus ta ühendati Paide Vallimäel läidetud muinastulega. President Kersti Kaljulaid andis paraadil võidutule maakondadesse edasiviimiseks kaitseliitlastele ja naiskodukaitsjatele, kes on üheealised taastatud Eesti vabariigiga. Paraadil osales ligi 800 kaitseliitlast, naiskodukaitsjat, noorkotkast ja kodutütart koos liitlasvägede esindajatega ja sadu pealtvaatajaid.

Võidupüha oikumeenilisel jumalateenistusel, mis on järelvaadatav Kaitseliidu Facebooki lehel, teenisid peapiiskop Urmas Viilma, Kaitseliidu vanemkaplan major Raivo Nikiforov, Järva praost Katrin-Helena Melder, Järva maleva kaplan Teet Hanschmidt, Paide baptistikoguduse pastor Joel Raasik, adventkiriku pastor Rein Kalmus ja metodisti kiriku pastor Kristina Lepik. Orelil musitseeris Olaf Lääne, viiulil Eivin Toodo ja laulis Paide Meeskoor (dirigent Malle Nööp).

Jutlustas peapiiskop Viilma, kes mõtiskles võidupüha tähenduse üle ja lõpetas jutlusemõtted järgmiselt: „Mille eest võitlesid meie esivanemad Vabadussõjas? Küllap ikka oma maa, oma rahva – kokkuvõtvalt – oma kodu eest. Pere ja kodu on meie riigi ja rahva kestva tuleviku lootuseks ka täna. Kui pole kodu, ei ole ka vajalikke tingimusi õnneliku perekonna loomiseks. Kui peret ei saa luua või kui pere- ja lähisuhted jäävad ebamääraseks ning lõpuks purunevad sootuks, kukub kokku ka kontseptsioon turvalisest kodust. Kui pole aga kodu, mille nimel näha vaeva, kaua säilib siis riik ja püsib rahvas, mille pärast asuda võitlusse või tuua ohvriks oma elu? Kuid … iseenesest ei olegi ju riik midagi muud kui kodu.“

Võidupüha jumalateenistusel osalesid ka riigikogu esimees Jüri Ratas ja peaminister Kaja Kallas. Peapiiskop Viilma andis oma Facebooki lehel teada, et enne jumalateenistust toimus Paide kiriku käärkambris peaministri ettepanekul nende esimene neljasilmakohtumine. Poole tunni jooksul arutati riigi ja kiriku koostöövõimaluste üle.

Kätlin Liimets

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)