Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Hõbeleerilapsed Torma kiriku altari ees

23.09.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Emeriitõpetaja Peeter Karma koos kolmeteistkümne hõbeleerilapsega Torma kiriku altari ees.

Torma Maarja koguduses peeti 16. augustil hõbeleeripüha ja kiriku 248. aastapäeva.

Torma Maarja kirik on sisse pühitsetud rukkimaarjapäeval, 15. augustil 1767. a. Kakskümmend viis aastat tagasi, 1990. a konfirmeeriti koguduses nelikümmend üheksa leerilast. 1990 oli koguduse õpetajaks Peeter Karma, kes oli siin ametis oktoobrist 1989 kuni jaanuarini 1995. See oli eesti rahva taasärkamise ja iseseisvumise aeg, mil paljud liitusid kogudusega. Õpetaja Karma ajal konfirmeeriti koguduses 118 ja ristiti 153 inimest. Hakkas tegutsema pühapäevakool. Sõlmiti sõprussuhted Soome Pakila kogudusega. Soomlaste abiga alustas tegevust firma Torpak.
Kui kolmteist hõbeleerilast ühes emeriitõpetaja Peeter Karmaga ja koguduse õpetajaga kirikuaeda sisenesid, mängis pidulikult Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla ühendorkester Kristi Talistu juhatusel. Nii oli see ka kakskümmend viis aastat tagasi, kui kirikuaias saatis leerilaste rongkäiku Torma puhkpilliorkester. Ühendorkester saatis jumalateenistuse ajal oreli kõrval pooli koraale ja mängis jälle õues, kui leerirongkäik kirikust väljus.
Õpetaja Peeter Karma pidas hõbeleerikõne ja jutluse. Ta rääkis, et oleme kui rändurid siin maailmas, ning kutsus leerilapsi meenutama, millised nad olid kakskümmend viis aastat tagasi ja kui palju on selle ajavahemiku sisse mahtunud. Peaksime järele mõtlema, kuhu me tänapäeval kiirustame ja kas teeme oma elus õigeid valikuid. Kõige tähtsamad meie elus on ju kodu, lähedased ja paik, kuhu kuulume. On oluline, et me ei kiirustaks mööda kodukirikust ja surnuaiast, kus meie lähedased puhkavad. Üheskoos mälestati kahte sellest leerigrupist juba igavikku läinud leerilast.
Õpetaja Karma õnnistas kõiki leerilapsi käte pealepanemise läbi. Pärast jumalateenistust võtsid hõbeleerilapsed vastu õnnitlusi. Peeter Karmale kinkisid leerilapsed viinapuu, millel olid ka viinamarjad küljes. Selle juurde loeti Piiblist tähenduslik salm, kus Jeesus ütleb: «Mina olen viinapuu, teie olete oksad. Kes jääb minusse ja mina temasse, see kannab palju vilja.» (Jh 15:5)
Kirikuaeda istutati MTÜ Maarjakase Seltsi poolt kogudusele kingitud maarjakask. Pärast istutamist võttis sõna seltsi juhatuse esimees Ivar Sibul, kes soovis, et maarjakask jääks märgiks praegusest Maarjamaa kaheksasajandast aastast, Torma Maarja kiriku 248. aastapäevast ja hõbeleeripühast. Et see ühendaks kohalikku kogukonda ja kogudust ning et rohkem rahvast tuleks kirikusse. Istutatud maarjakaske õnnistas Peeter Karma, kes kutsus ka hõbeleerilapsi ja nende järeltulijaid tema eest armastusega hoolitsema, sest siis kasvab puu paremini.
Pastoraadis kohvilauas jagati üheskoos mälestusi. Kogudusega kohtus ka Peeter Karma abikaasa Edith-Kärt Karma, kes omal ajal oli Tormas organist ning tegeles pühapäevakooli- ja noortetööga. Tunti rõõmu taaskohtumise üle.
Mehis Pupart,
Torma Maarja koguduse õpetaja

Kirikuaias maarjakase juures MTÜ Maarjakase Seltsi juhatuse esimees Ivar Sibul (paremalt), Peeter Karma ja Torma koguduse õpetaja Mehis Pupart.
2 x erakogu

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)