Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Hingelise kodu otsingute lõppjaam võib olla Betania kodus

14.03.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
4_rist

Klaasikunstnik Maritta Pystyneni viimane töö on pühendatud Betania kodu tegutsemise 30. aastapäevale. Rist ise seatakse üles Punkalaidumeni kirikusse.

Soomes Pirkkanmaa metsade keskel asub rahupaik, kus soovijatele antakse hingehoiuabi. Betania kodu on asutatud aastal 1988 kahe Karjalast pärit naise eestvedamisel.

2010. aasta kevadel Iisraelis Ben Gurioni lennujaamas kohtusin esimest korda klaasikunstnik Liblika-Mariga, kodanikunimega Maritta Pystynen, kellel täitus äsja 75 eluaastat.
Paar aastat tagasi helistas Mari mulle ja ütles, et on leidnud lõpuks oma hingelise kodu ning soovib seda mulle näidata. Ta rääkis Pirkkanmaal, umbes 60 km Tamperest lääne pool asuvast Betania kodust.
Sellel aastal õnnestus mul seda kohta külastada. Betania kodu on paik, kus pakutakse soovijatele hingehoidu, kus igaüks võib saada ehedaks.
Maritta kontaktid Eestiga on olnud tihedad, peamiselt Oleviste koguduse kaudu. Ta tunneb ka hästi Dolores Hoffmanni töid ja on jaganud eesti kunstniku aadressil palju tunnustust. ENSV ajal oli Maritta üks neist soomlastest, kes tegelesid piiblite salakaubaveoga Eestisse.
Tal on olnud väga kirju elu, keeruline lapsepõlv, kus bioloogilised vanemad ta hülgasid ning tüdruk kasvas üles kasuperes. Jumala otsingutel on ta pidanud kogema ka kirikust väljaheitmist. Seda oma noorusaja eluviiside pärast. Jumala otsingutel rändas Mari tihti ka üksinda, seljakott seljas, mööda Lapimaa tundruid. Need olid retked, kus ta kohtus oma sisemise maailmaga ja kuulas vaikuses Jumala kõnet.

Betania kodu algus
Betania kodu on asutatud aastal 1988 kahe Karjalast pärit naise eestvedamisel. Nüüd juba pensionil olev proua Vuokko Eräranta sai aastate eest ühel päeval Jumalalt ilmutuse, et tema vanemate vanast lagunevast laudast saab tulevane hingehoiukeskus. Vuokko töötas nooruses aastakümneid Soome Evangeelse Luterliku Kiriku noortetöö juhendajana ja teenis kirikut diakonina.
Kui Vuokko sai Jumalalt ilmutuse, oli ta umbes neljakümnendates eluaastates. Ilmutuse elluviimiseks tundis ta kutset liituda nelipühi kirikuga ja samas tuli loobuda harjumuspärasest palgatööst luteri kirikus.
Vuokkol oli selge nägemus, kuhu ja kuidas tulevane hingehoidlik kodu üles ehitatakse, kuid tal puudus kaastööline. Ta on kõiges pöördunud Jumala poole, nii ka seekord. Jumal juhatas Vuokko teele Marja Kallio, kes oli samuti Karjalast pärit. Marja on elukutselt meditsiiniõde. Nii said neist naistest Betania kodu rajajad.
Oma raamatus kirjutab Vuokko: „Aastal 1988 asutasime meie, kaks usuõde siin Soomes Betania kodu, vaimuliku tervenemispaiga neile Jeesuse omadele, kellel on vajadus hingehoiu ja seesmise paranemise järele ning probleeme vaimse tervisega. Meil mõlemal oli visioon sellisest kodust kakskümmend aastat, enne kui see teoks sai. Olime kandnud seda visiooni oma südames teineteisest teadmata, kuni Jumal juhatas meid kokku ja töö algas.”

Vana lauda uus sisu
Vana lauda ümberehitamine ei läinud aga kohe libedalt. Alguses käis seal mitmeid ehitusinsenere vaatamas ja kõigil oli sama hinnang: lükkame maha ja ehitame uue peale! Sellega Vuokko ei nõustunud, sest tal oli selge ilmutus, et vana lauta ei tohtinud maatasa teha.
Ühel päeval aga ilmusid taluõuele kaks endist alkohoolikut, kellest üks oli ehitusspetsialist. Kui too vana lauta vaatas, tõdes ta, et vana sisse tuleb ehitada uus. Nii on ka inimestega. Kui inimene on hingelt katki ja vajab tervendamist, ega siis ju tema kesta minema visata, vaid see, mis on kesta sees, saab Jumala armust ehedaks ja uueks. Jumal loob uut.
Vana laut sai sisse uue elu ja eesmärgi, ning nii toimub ka Betaniasse tulnud inimestega. „Ärge tuletage meelde endisi asju ja ärge pange tähele, mis muiste on sündinud. Vaata, mina teen hoopis uut: see juba tärkab, kas te ei märka? Ma teen kõrbessegi tee, tühjale maale jõed.“ (Js 43:18–19)
Betania kodu missioon ja sõnum on sisemine paranemine ehk sisemiselt ehedaks saamine. Vuok­ko ja Marja on käinud Soomes, Rootsis, Venemaal, Iisraelis ja Eestis pidamas loenguid teemal „Sisemine paranemine“. Nende väljaantud raamat on loetav soome, vene ja eesti keeles. Eestikeelne raamat kannab pealkirja „Seesmiselt terveks Jeesuse hoole all“. Vuokko Erärantat loetakse Soomes üheks hingehoiu teerajajaks.

Sisutihedad päevad
Betania kodu asub keset metsi. Kompleksi kuuluvad lisaks peamajale mitu väiksemat majakest ja saun. Praegu pakutakse kolmepäevast intensiivset ööpäevaringset hooldust. Kolmepäevaseid hooldustsükleid võib pidada vastavalt vajadusele. Esimese tsükli lõppedes antakse inimesele koju kaasa töövihik ja lugemist, kus ta peab iseseisvalt jätkama. Mingi aja möödudes tuleb hoolealusel esitada raport, kuidas vahepeal läinud on.
Üks ööpäev täishooldusega maksab 120 eurot. See sisaldab lisaks ka neli tundi päevas intensiivset vestlust ja koospalvetamist. Vuokko ütleb, et üle nelja tunni päevas ei ole mõtet, sest inimene ei jaksa rohkemat.
Betania kodu teeb palju koostööd erinevate kogudustega ja ka sotsiaaltöötajatega. Tihti aitab sotsiaalosakond maksta abivajaja kulutused Betania kodus.
Traditsiooniks on saanud esmaspäevased palveõhtud, mis on ka ümberkaudsetes külades populaarsust kogunud. Palveõhtutele koguneb alati 20–30 inimest. Igal esmaspäeval on oma teema, mida järgitakse. Sõna õpetuse ja jutluste pidamise on enda kanda võtnud Soome Evangeelse Luterliku Kiriku esindaja Reijo Tela­ranta, kes aastatel 1988–2005 on olnud seotud ajalehe Kotimaa toimetamisega.

Võimalik saada koolitust
Betania kodu on avatud kõigile kristlastele, kodu nimi on aga tulnud ühe Taiwanis oleva kristliku kodu järgi. Betania ise tähendab vaesust ja häda. Kui see kodu loodi, siis oli rahaliselt väga raske ning palju asju saadi kingitusena taaskasutuseks.
Hädad on aga ikka käinud mööda inimesi. Vuokko ütleb, et hetkel on nad nagu Maarja, Marta ja Laatsarus. Nimelt kaastööline Marja leidis Betania kodust endale abikaasa, kellega koos nad on nüüd seal paiksed elanikud. Lisaks nendele kolmele on Betania meeskonnas ka pikaaegne vabatahtlik töötaja Silja Martikainen, kes on enda kanda võtnud perenaise kohustused.
Vuokko ja Marja annavad teada, et kui Eestis on kellelgi soovi neid õpetama kutsuda, siis prouad tulevad hea meelega kohale. Seminarid on olnud üldiselt 1–2päevased. Raamatuid on aga võimalik tellida ka e-maili kaudu: betania.koti@suomi24.fi.
Lõpetuseks üks lõik raamatust. Elu avastusretk on julgete inimeste jaoks. Miks on see nii? Sellepärast, et kohtumine iseendaga – tõega oma nõrkustest, haavadest ja probleemidest, tekitab hirmu ja ahistust. Lihtsam on kogu see ebameeldiv tõde iseendast kuhugi tõrjuda, maha salata või veeretada see teiste inimeste kaela, nõudes nendelt täiuslikkust just sellistes asjades, mis endale on suurimateks nõrkusteks ja probleemideks.
Jumal ei ole vägivaldne. Ta ei tee midagi vägisi, vaid küsib: kas sa tahad? Tõde meist endist on nii ahistav, et tihti ei taha me seda näha. Sellegipoolest ei tasu karta ega vältida seda ahistust, kuna sellel on parandav ja vabastav mõju. „Tõde teeb teid vabaks“ (Jh 8:32) ja seesmiselt terveks.”
Anneli Tamme

Betania kodu Soomes
Asub metsade keskel, kompleksi kuuluvad peamaja, mitu väiksemat majakest ja saun.
Missioon ja sõnum on sisemine paranemine.
Traditsiooniks on saanud esmaspäevased palveõhtud, mis on ka ümberkaudsetes külades populaarsust kogunud.
Vuokko Eräranta eesti keeles ilmunud raamat kannab pealkirja „Seesmiselt terveks Jeesuse hoole all“. Raamatuid on aga võimalik tellida e-maili teel betania.koti@suomi24.fi.

Pildigalerii:

4_liblikas

Klaasikunstniku sädelev liblikas Betania kodu aknal.
2 x erakogu

4_Marja

Marja Kallio Betania kodu uksel.

4_Ühene tuba

Betania kodu on vaimulik tervenemispaik.
2 x Anneli Tamme

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)