Slava Ukraine
Esileht » Mitmesugust » Hingehoid »

Hingehoidjad on armastuse poolel

06.09.2023 | | Rubriik: Hingehoid

Tallinna lähedal Talu laagrikeskuses kogunesid 25. ja 26. augustil hingehoidjad ja hingehoiutöö korraldajad.

Katri Aaslav-Tepandi kõneles seminaril koguduste koostööst riigiga. Silver Raidla

Seminari korraldas Tartu teoloogia akadeemia. Sisse juhatas selle rektor Siimon Haamer ja arutlusi koondas suurte kogemustega hingehoidja Naatan Haamer. Seminaril osales kokku 35 inimest.

Ülevaate hingehoiu võrgustikust ja koguduste koostööst riigiga tegi sotsiaalministeeriumi vaimse tervise osakonna nõunik-peakaplan Katri Aaslav-Tepandi.

Eesti Diakoonia juhatuse liikme Avo Üpruse ettekande sisuks oli koostöö kriisimeeskondades. Eelduse selleks loob omavaheline suhtlus hingehoidjate, koguduste, omavalitsuste, haiglate, hooldekodude ja riigi vahel.

Katri Aaslav-Tepandi sõnul ongi suureks väljakutseks hingehoidjatele koostöö kirikuväliste asutustega, see nõuab kannatlikkust, tundlikkust, head tahet, selget sihti. „Iga olukord on eriline, iga inimene, kellega kohtume, on eriline,“ ütleb ta. Hingehoidjate töö nõuab loomingulisust, leidlikkust, julgust, kannab aga Jumala armastus ja hoidmine.

Näiteks on mõnikord tõhus minna kalale, rääkisid hingehoidjad Raili Hollo ja Lea Saar, kes teevad koostööd hingehoiukeskuse, Tartu Maarja koguduse ja linnaga. Innustavast koostööst Iru hooldekodus sai kuulda õpetaja Külli Suureväljalt ja hingehoidja Piia Ruberilt.

Praegust olukorda arvestades oli ehk oodatuim ettekanne Annely Neame’ilt, kes koordineerib Ukraina sõjapõgenikele pakutavat hingehoidu. Lisaks temale jagasid teisedki oma kogemusi tööst põgenikega.

Sotsiaalministeeriumi kaplanaadi andmeil on hingehoiutööga haiglates, sotsiaalministeeriumi rahastusel hooldekodudes, omavalitsustele antava vaimse tervise teenuse toetuse raames ühtekokku umbes 90 hingehoidjat ja vaimulikku üle Eesti.

Rita Puidet

Kõikide silmad ootavad Sind ja Sina annad neile nende roa omal ajal. (Ps 145:15)