Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Hingeelu eest on hoolt kantud

30.05.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Vahastu_kirikVahastu kogudus tähistas nelipühal kiriku 135. aastapäeva.

Järvamaa väikseim, 26 liikmesannetajaga kogudus kogunes koos hooldajaõpetaja Kalle Kõivu ja praost Teet Hanschmidtiga 20. mail tähistama Vahastu kiriku (fotol) algusaega 19. sajandi teisel poolel, mil rahvuslik eneseteadvus hakkas kõrvale tõrjuma baltisaksa mõjuvõimu. Tol ajal asus Vahastus kabel, mida Piirsalu mõisahärra von zur Mühleni eestkostel korrastati ja seal sai hakata jutluseid pidama. Sobivaks meheks oli mõisahärra kulul koolmeistriks õppinud Karl Kirsch­baum.
Kuna kabel oli siiski üsna lagunenud, siis hakkas koolmeister mõisniku loal uue kiriku jaoks raha koguma. Nii sai sealne rahvas 1883. aasta kevadel osa kiriku pühitsemisest. Karl Kirschbaum teenis köstrina kogudust 40 aastat, 1926 kogudus iseseisvus. Esimeseks õpetajaks kinnitati aastal 1938 Alfred Kõiv.
Praegu peab kaks korda kuus jumalateenistusi pastor Kõiv, kes aastapäeva kontsertjumalateenistusel ka jutlustas. Teenistuse liturg oli praost Teet Hanschmidt, orelil saatis Virve Kadarik.
Kui algselt oli lubanud rahvast lauluga rõõmustada Mati Palm, siis tema kahjuks teenistusele ei saanud, ent korraldas siiski muusikalise osa suurepäraselt: enda kitarrimängu saatel laulis Kalle Sepp, orelit mängis Piia Benno ja viiulit Toomas Hubert.
Kui tavaliselt käib kirikus hooldajaõpetaja sõnul neli-viis inimest, siis pidupäeval oli pühakoda rahvast täis. Kokkutulnuid oli tervitama tulnud Rapla vallavolikogu liige Erika Reinumägi. Pidupäev jätkus kohvilaua juures külamajas Trehvamise Tare.
Rita Puidet

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)