Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Hiirte tantsust marsi ja fuugani

20.06.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Esinejatest noorim oli Paula Liisa Alasepp. Tema õpetaja on Eve Lend.

Laupäeval, 9. juunil toimus Puhja kirikus vabariiklik laste orelifestival.

Kui laupäeva lõuna paiku Puhja jõudsin, tuli pargi vahel vastu orelimeister Olev Kents. Kohtumine oli muidugi meeldiv, ent põhjus, miks meister Puhja oli tulnud, kaugeltki mitte. Kevaditi on ikka see häda, et mingil hetkel muutuvad kirikud kuivaks ja orelid lähevad häälest ära. Ühel aastal natuke varem, teisel hiljem. Nii nagu ilmataat vihmal laseb sadada.
Et sel aastal on pikka aega väga kuiv olnud, saabus häda kätte just nüüd. Ei saa ju lasta festivalil toimumata jääda või muusikaliselt untsu minna ja nii ruttas meister kibekiirelt appi. Ei loe siis magamata öö või mõni muu asine toimetus, mis seetõttu tegemata jäi.
Vaatamata sellele, et orel kontserdi ajal oma kanget iseloomu näitas ja meister ise lõõtsa tallama läks, võib laste etteasted kordaläinuks lugeda. Rõõmu oli palju ja kuulajad plaksutasid hoolega. Ei ole see orelimängu õppimine sugugi lihtne, kuigi festivalil esinenud 14aastane Joosep Vall sõnab, et eks ta pisut keerulisem ole kui klaveri mängimine.
Joosep on orelimängu õppinud neli-viis aastat ja esines festivalil kahe oma palaga: „Vaata, sulle tuleb Kuningas“ ja „Valse festivale“. Viimane kahest oli algselt klaveripala, mille Joosep festivali jaoks orelile arranžeeris. Ta oli ka esinejatest ainuke noormees, sest Keilast tulema pidanud Erik Rajamäe oli kahjuks haigestunud.
Festivalil mängis kokku kaheksa noort, neist noorim Paula Liisa Alasepp Kohila koolituskeskusest. Õpetaja Eve Lend Kohilast oli kohal kahe õpilasega ja osales festivalil esimest korda. Harjutamas käivad nad Hageri kirikus. Üldse ongi huvitav, kuidas oreliõpe toimib.
Näiteks õppis selleaastase orelifestivali korraldaja Miina-Liisa Kuusemaa tütar Viiu Elise organist Anneli Klausi käe all. Kui ta õpingutega uuele tasemele jõudis, avati just talle mõeldes Tartus H. Elleri nimelises muusikakoolis oreliõpe. Tema õpetajaks sai Urmas Taniloo. Nüüdseks on Viiu Elise õppinud orelimängu kaheksa aastat.
Orelifestival sündis 14 aastat tagasi ideest tuua kokku oreliõpetajad ja -õpilased, selgitab idee autor, ühe õpilasega festivalil osalenud organist Tuuliki Jürjo, kes just lastele harjutamiseks on loonud hulganisti orelimuusikat. Nii kõlas sellelgi kontserdil mitu tema pala, eriti lõbusalt „Hiirte tants“, mis tõsise marsi, fuuga ja tokaata kõrval lõbususega hästi meelde jäi.
Rita Puidet

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)