Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Helsingi ülikool tunnustas Vello Salot

28.06.2017 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Risto Saarinen ja Vello Salo.
Katoliku kiriku koduleht

Teoloogiaprofessor isa Vello Salo nimetati Helsingi ülikooli audoktoriks.

22. juunil andis Helsingi ülikooli professor Risto Saarinen Pirita kloostris Vello Salole üle audoktori diplomi ja kübara.
Katoliku kiriku vaimulik, literaat, tõlkija ja kirjastaja Vello Salo on sündinud Lalsis, õppinud sõjapagulasena Šveitsis ja Hollandis matemaatikat ja füüsikat, Itaalias ja Saksamaal teoloogiat. Vello Salo on olnud Vana Testamendi teoloogia professor Mosulis, Torontos ja Tartu ülikoolis. Gümnaasiumiõpilasena astus Vello Salo Soome sõjaväkke, 1944. aastal soomepoisina kodumaale jõudes oli ta sunnitud Eestist lahkuma.
Vello Salo on tõlkinud itaalia keelde oluliste eesti luuletajate loomingut ning Piibli vanadest algtekstidest eesti keelde vaimulikku luulet. 1962. aastal Roomas Vello Salo asutatud ja juhitud kirjastus Maarjamaa on aastate jooksul avaldanud üle 80 trükise. 2011/2012. õppeaastal oli Vello Salo Tartu ülikooli vabade kunstide professor. Praegu 91-aastane Vello Salo, kes on Pirita kloostri preester, naasis kodumaale 1993. aastal.
EÜSi kuuluv Vello Salo on saanud presidendilt Valgetähe II klassi teenetemärgi (1997) ja Riigivapi II klassi teenetemärgi (2006); Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutööpreemia (2010), Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinna (2011), EELK meediapreemia (2015).
Eesti Kirik

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)