Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Helistamist igatsev kirikukell

16.02.2022 | | Rubriik: Esileht

Loodetakse, et uus tornikell jõuab torni hiljemalt 2023. aasta augustiks, mil on kirikuhoone 180. sünnipäev. Kella juures seisavad (paremalt) Toomas Mäeväli, hooldajaõpetaja Meelis-Lauri Erikson, kellamees Aadu Alt ja juhatuse esimees Õie Alt. Erakogu.

Ilumäe kiriku uus tornikell jõudis 20. jaanuaril Hollandi kuninglikust Eijsboutsi valukojast Astenist Ilumäele. Kella helinat tuleb veel oodata.

Kui aasta eest sai Eesti Kirik vahendada uudist, et Ilumäe kiriku kellasüsteemi korrastamise ja elektrifitseerimise projekti esimene etapp on teostunud ehk torni paigaldati tervena säilinud väiksemale kellale löögivasar koos tarvikutega ja kellasüsteem häälestati, siis tänavuse aasta esimene kuu tõi uudise projekti II etapi elluviimisest. Uus pronksist 147 kg kaaluv kell jõudis Ilumäe kirikusse. 

„Oleme rõõmsad! Ilumäe kiriku uus imeilus tornikell seisab uhkelt altari kõrval. Sinna jääb see niikauaks, kui on koos vajalik rahasumma kella ja lisatarvikute paigaldamiseks kellarõdule,“ ütleb Ilumäe koguduse juhatuse esimees Õie Alt rahulolevalt, lisades, et kogudus on tänulik Toomas Mäevälile,kes korraldas kella valmistamist ja transporti.

Kella kujundus on hoolega läbi kaalutud. Kella õlalt võib lugeda tükitähtedega: EELK ILUMÄE KOGUDUS. Kellahõlmale löögirandi kohal olevate vöötide kohale valiti piiblisalm Johannese ilmutuse raamatust: PÜHA, PÜHA, PÜHA ON ISSAND JUMAL, KÕIGEVÄELINE, KES OLI JA KES ON JA KES TULEB! (ILM 4:8). Peale selle kaunistavad kella iluvanik ja rist, mille motiivid on inspireeritud Ilumäe kiriku altari piirdest ja kiriku tornis olevast ristist. Kella valmimist toetasid Palmse Mõis ja kontserdisarja „Klaaspärlimäng“ korraldajad, kaks ettevõtjad ja eraannetajad. II etapi maksumuseks kujunes umbes 9000 eurot.

Et uus kell koos vajalike lisatarvikutega torni jõuaks, kulub taas ligi 9000 eurot. Kogudus kutsub üles lahkeid inimesi annetama. Kui tööd kord valmis saavad, siis on võimalik kuulata kaunist kahekõlalist kellamängu. Annetada saab EELK Ilumäe koguduse arveldusarvele EE021 010 0313 13678227 SEBs.

Ilumäe kiriku kellatornis on praegu kaks tornikella, ent vaid ühte neist saab helistada. Teine – suurem ja tumedama kõlaga kell – on mõranenud. Kellad kinkis aastatel 1843 ja 1844 Palmse mõisa parun Carl Magnus von der Pahlen. Kellade saatus on olnud üsna seikluslik. Kui 1942. aastal tekkis oht, et tornikellad võidakse rekvireerida mürskude valamiseks, siis otsustati need  võimude eest peita ja maeti karjamaale. Välja kaevati need taas 1953. aastal, mil tähistati Ilumäe kiriku 110. aastapäeva. Tumedama kõlaga kell mõranes toimunu käigus ja teda pole sellest peale saanud kasutada.

Kätlin Liimets

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)