Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Helihardus Puski kiriku toetuseks

07.09.2022 | | Rubriik: Kirikuelu, Kultuurielu


Hans Christian Aavik Kuriste kirikus. Kaja Hiis.

21. augustil koguneti Hiiumaal Kuriste õigeusu kirikusse osa saama festivalist Musica Hymnis, kus meeleolu lõid ilus ruum, seintel ikoonid ja lühtrites põlevad küünlad. 

Raha koguti Puski kiriku taastamise toetuseks. Peaesineja oli Lätist ortodoksi muusikat esitav meeskoor Logos dirigent Rihards Rudzītise juhtimisel. Kaasa tegid sopran Kädy Plaas, viiuldaja Hans Christian Aavik ja tšellist Allar Kaasik. Koos koori ning preester Aabraham Tölpti ja lugeja Siim Teekeliga lõid nad esitatavatest teostest tervikliku elamuse. Esitati muusikat Rudolf Tobiase, Arvo Pärdi, Johannes Bleive, Cyrillus Kreegi, Helmut Rosenvaldi, Ester Mägi, Kuldar Singi ja Galina Grigorjeva loomingust.

Hans Christian Aavik kiitis kontserdi toimumise paika, kus tekkis meditatiivne olek. Koosmängu tšellist Kaasikuga nimetas ta mõttevahetuseks. „Kõige huvitavam seejuures on, et läbi muusika saab leida ühist keelt,“ rääkis muusik, kel eeloleval kontserdihooajal on ees senisest rohkem esinemisi kodumaal. Hiiumaal esines ta sel aastal juba teist korda.

Heliharduse eestkõneleja ja festivali Musica Hymnis eestvedaja Allar Kaasiku sõnul toimuvad festivalikontserdid Eesti eri paigus. Tal on hea meel, et heliharduse formaat jõudis Hiiumaale. „See pole ei kontsert ega jumalateenistus, aga ühendab kristliku muusikakultuuri teoloogilise sõnumiga,“ rääkis Kaasik, selgitades et sõna helihardus mõtles tema palvel välja eesti keele professor Karl Pajusalu.

Heliharduse osas on Kaasiku sõnul tähelepanuväärne, et lisaks EAÕK Hiiumaa kogudustele panid korraldamisele õla alla ka EELK ja EEKBKL Hiiumaa kogudused. Koostöö jätkuna on saare kirikujuhid koos Musica Hymnisegakavandamas Hiiumaal sündinud Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva tähistamist järgmisel aastal. 

Kati Kukk

Täies mahus ilmunud 

26. augusti Hiiu Lehes

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)