Esileht » Uudis » Esileht »

Heade mõtetega tulevikku

11.10.2017 | | Rubriik: Esileht

Stockholmi eesti koguduse 75. aastapäevale kogunes hulganisti rahvast. Pidulikul päeval sai mõnega neist jutule.

Rootsi_8838 Jakobi kirikus kõrvalpingis istub Jaak Jüriado, kes on Rootsis elanud 73 aastat. Juttu alustades ei olnud aimugi, et tegu on mehega, kes saanud 2013. aastal president Toomas Hendrik Ilveselt Valgetähe IV klassi ordeni eestluse hoidmise eest Rootsis. Ka oli ta Välis-Eestist valitud Eesti Kongressi hääleõiguslik liige.
75aastane Jaak Jüriado rääkis, et tema isa teenis sõja ajal laeval Jaan Teeäär ja Eestist põgeneti Gotlandi saare kaudu. Jaak oli tookord kahe ja poole aastane ning kasvas üles Lõuna-Rootsis Norrköpingis. Koguduse pidupäevale tuli ta koos oma ämma Asta Sagimiga.

Rootsi_8843Teine, kes samuti 1944. aastal Rootsi jõudis, oli Urve Toots. Ka tema räägib suurepärast eesti keelt ja ütleb, et pensionipõlves pole muud keelt väga vajagi. Stockholmi Püha Jakobi kirik on tema kodukirik – siinses kaunis pühakojas sai ta 70 aastat tagasi leeriõnnistuse. Siis oli ta 17.
Urve käib igal aastal 6–8 korda kodumaal ja võimalusel külastab Raplas algkooliaegset pinginaabrit. Üsna tähelepanuväärne on, et nad vahetavad interneti kaudu kirju ning on tänu sellele teineteise eluga kursis. Urve imestab, et eesti kogudus asutati Rootsi pealinnas juba sõja ajal, aastal 1942. Suur osa koguduse liikmeid on Rootsi jõudnud noorpõlves.

Rootsi_8844Inimene mõtleb, Jumal juhib, kinnitas koguduse aastapäeval praost Ingo-Tiit Jaagu. Kuigi Rootsi praost koos abikaasa Helvega lahkus kodust varakult, jäid nad lifti kinni ja hilinesid jumalateenistusele. Ta kutsuti 1984 Argentinast Rootsi teenima ja otsustas tulla. Praost ütleb, et väiksemad eesti keskused Rootsis on hääbumas, isegi matuseid on väheks jäänud, ent jõulukirik on rahvast täis. „Kogudusel on Jumala abiga jõudu, et kesta,“ ütleb Jaagu. Kogudusel on omamoodi otsimise aeg, et leida uusi ideid, kuidas inimesi kõnetada.

Rootsi_8841Oma noorusega hakkab silma aga Henry Turu. Tema on siinses koguduses organist. Henry ütleb, et on Rootsis elanud 11 aastat. Pärit on ta Tallinnast Õismäelt. Ta laulis eesti segakooris ja käis kirikus esinemas ning õppis Stockholmis meie usuteaduse instituudi sarnases koolis kirikumuusikat.
Kui koguduses asendajat vaja oli, kutsuti Henry orelit mängima. Ta sõnas, et koguduse aastapäeva jumalateenistus oli pikk, aga väga ilus, ja jooksis kooriproovi. Henry on praegu selle juht.
Rita Puidet

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)