Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Head sõbrad tulid külla

23.10.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
RAAHE pilt

Pikaaegse kootöö märgiks kogunesid ühispildile Lääne-Nigulas Tiina Võsu (vasakult), Tapio Hiltunen, Mikk Lõhmus, Harri Joensuu, Petri Tervonen ja Eesti töörühma juht Mari-Kaarina Hiltunen. Leevi Reinaru

Lääne praostkonna kolmel kogudusel on sõprussidemed Soome Raahe kogudusega. Läinud nädalavahetusel olid sõbrad Eestis külas.

30 aastat on päris pikk aeg. Just nii kaua on Lääne-Nigula ja Kullamaa kogudusel olnud sõprussidemed Raahe kogudusega, Märjamaa kogudusel natuke vähem. Pärast koguduste ühendamist moodustavad Raa­he koguduse seitse kogudust oma kirikute, pastoraatide ja keskustega. Külla oodati suurt gruppi sõpru, kes majutati Kullamaale ja Lääne-Nigulasse.

Ühine tunnistus
Kristlastel on nädala kõrgpunktiks pühapäevane jumalateenistus. Kui laupäeval oldi sõpradega koos Kullamaal ja Märjamaal, siis pühapäeval toodi tänusõnu pikaaegse sõpruse eest Lääne-Nigulas. Armulauaga jumalateenistusel jutlustas Raahe koguduse peaõpetaja Harri Joensuu ja jutluse tõlkis kohaliku koguduse õpetaja Leevi Reinaru. Lektsioone lugesid nii kohalikud koguduseliikmed kui külalised. Ka armulauda aitasid jagada sõbrad: juba mainitud Harri Joensuu, aga ka pensionil olev õpetaja Tapio Hiltunen ja noortepastor Petri Tervonen.
Muusikaga teenis Lääne-Nigula noorteansambel Doxa. Õpetaja Leevi Reinaru sõnas, et noori oligi külla tulnud paras suur grupp ja nad ei olnud eesti sõpradel külas mitte esimest korda. Koguduse juhatuse esimees Tiina Võsu ütleski, et noored teadvustasid, mida tähendab omada sõpruskogudust. Rõhutati seda, et tänu soome sõpradele alustati 30 aastat tagasi Lääne-Nigulas sisulist kogudusetööd, mis jätkub tänini. Tänu sõpradele nauditakse sooja kogudusemaja ja kõige selle eest oli kuhjaga põhjust tänada neid tänukirjaga. Aga mälestati ka surma läbi lahkunuid.

Üheskoos edasi
Oli see nüüd mingi verstapost ühisel teel, aga märk käidud teest on küll plaanis maha panna. Nimelt ütleb Leevi Reinaru, et soov on välja anda fotoalbum 30 aasta jooksul kogunenud mälestustega. Aga elu läheb edasi ja seepärast peeti sõpradega maha ka mõttetalgud. Kohalolijad jagati nelja gruppi, kus otsiti vastuseid küsimustele, mida on andnud koostöö nii isiklikul kui koguduse tasandil. Kirjeldada tuli ka praegust olukorda ja koostööd ning lõpuks pakkuda, kuidas võiks areneda koostöö sõpruskogudustega.
Sissejuhatuse mõttetalgutele tegi Tapio Hiltunen Piibli kirjakohale „Ja see käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda“ (1Jh 4:21). Mõttetalgutel tuli välja, et on olnud suur Jumala ime, et need sõprussuhted tekkisid ning et kõigi nende külaskäikude ajal pole juhtunud ühtegi ebameeldivust. Ja pealekasvavad noored saavad osa nendest meeldivatest kohtumistest, üksteise toetamisest ning on valmis jätkama kord alustatut.
Osa grupist käis väljasõidul Haapsalus ja sealses toomkirikus. Ees ootas laevasõit üle kogudusi lahutava Läänemere, aga loodetavasti mõeldi mõlemal kaldal, et meri mitte ei lahuta, vaid ühendab kahe hõimurahva tööd jumalariigi nimel.
Rita Puidet

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)