Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Hea suhe on nagu maraton

13.05.2015 | | Rubriik: Ühiskond

Konverentsil armastusest kõnelnud Kristi ja Siim Kallas, Siiri Oviir, Egle ja Urmas Viilma on paljudele oma eluga eeskujuks. Peeter Langovits

Emadepäeva eel korraldas Eesti Kirikute Nõukogu koos partneritega konverentsi «Appi, mu mees armastab mind!», kus kõneldi armastusest, otsusekindlusest, abielu tähtsusest ja muust teemaga seonduvast.

Konverentsi pealkirjaks andis idee hiljutine uuring, mille tulemusel selgus, et 63,9% eesti meestest peab elus tähtsaks armastust, lapsi ja kodu. Konverentsil, kus osales paljudele eeskujuks olevaid poliitikuid, tõdes Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma, et «appi» võib pealkirjast ära jätta, sest armastus on väga eriline tunne ja väljendub pisiasjades.
Konverentsi juhatanud Hannes Hermaküla naljatas, et on lõpuks kapist välja tulnud, kinnitades: ma armastan oma naist.

Mõtteviisi küsimus
Siim Kallas, kes oli konverentsil koos abikaasa Kristiga, meenutas oma vanemate pikka kooselu. Ta kinnitas, et on võlgu oma emale, kes kaljukindlalt uskus vabaduse saabumisse. Tema ema hindas eriliselt pereeluga seonduvat ega pööranud tähelepanu välistele saavutustele. Poliitik meenutas emapalga ideed, mis muundus vanemahüvitiseks ja devalveeris ema tähtsuse perekonnas. «Hallil ajal kuulus võim emale,» meenutas Kallas.
Pastor Aamo Remmel rääkis, kuidas ta tutvus oma tulevase abikaasaga ja oma 36 aastat kestnud abielust, millele eelnes kindel otsus elada ühe abikaasaga kogu elu. Ta toonitas usalduse hindamatut osa pereelus ja kinnitas: «Mu esimene armastus ei ole veel otsa saanud.» Tema ettekandest võis üles noppida elukogenud mehe praktilise näpunäite: «Naised vajavad mehe tähelepanu. Mees vastutab naise eest, naine mehe eest mitte.»

Arenev armastus
Kui pidevalt räägitakse ajapuudusest, siis kergendav oli treener Anna Levandi suust kuulda, et meil on aega – iga päev 24 tundi! Nii kinnitab kolme lapse ema, kes on abielus olnud 26 aastat. Ta ütleb, et naudib just praegu eriliselt kooselu abikaasa Allariga, kes on suur eeskuju oma poegadele. Anna kinnitas, et abikaasa teeb õhtul süüa, koristab ja istutab lilli – ta on nagu Tuhkatriinu ja väärib aasta isa tiitlit.
Kunstnik Marko Mäetamm tõdes, et tema tööd kõnelevad naisest, tema naisest. Kodune mikrokliima on huvitav ja kõik tema ideed sünnivad kodust, kuigi need räägivad ühiskonnast. Konverentsil meenutatigi president Lennart Meri ütlust «Riik on nii tugev, kui on perekond».
Psühhiaater Andres Sild rõhutas turvalisuse olulisust ja tõi välja neli avaldumisvormi: füüsiline, emotsionaalne, suhtele pühendumine ja ühiskondlik turvalisus. Näitleja Elisabet Reinsalu lähenes armastusele lapse seisukohast ja tuletas meelde, et lapsele on ükskõik, kui palju on kodus tolmu, aga ta peab tundma, et ta on armastatud.
Sõna said ka sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, aasta ema, kohtunik Helve Särgava, arst Kristjan Pomm ja teemaks ikka armastus perekonnas. Arutlusringis võeti kõneks ka armastuse mõiste, sest armastus on mitmetahuline. Armastada võib ka Arvo Pärdi muusikat ja kaerahelbeputru. Mihkel ja Siiri Oviir kõnelesid nooruspõlve värvilisest ootusest, aga armastus tähendab ka vastastikust tööd ja kohustusi.
Peapiiskop Urmas Viilma rääkis, et on paaridelt küsinud, missugusele distantsile nad lähevad. Kõlab küll ebaromantiliselt, aga armastus tähendab tahet ja otsusekindlust. Kõneldi ka avalikkuse võimalikust survest pereelule, mispeale peapiiskop sõnas: «Sinu elust saab kuulutus.»
Jääb vaid lõpetada isa Vello Salo lõpusõnadega apostel Pauluselt: «Armastus ei lõpe kunagi, ei väsi kunagi.»
Rita Puidet

Kui keegi on Kristuses, siis ta on uus loodu, vana on möödunud, vaata, uus on sündinud! (2Kr 5:17)