Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hea sekretär on kogudusele õnnistuseks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Anneli Leini meelest teeb sekretäritöö meeldivaks võimalus palju suhelda ja inimesi abistada. Foto: Triinu Lüüde

Jõhvi koguduse sekretär Anneli Lein (36) on poole oma noorest elust olnud kindel ühele töökohale.

1. septembril 1990. aastal sai temast Jõhvi koguduses kantseleiametnik. Ametinimetus on tänaseks muutunud koguduse sekretäriks, aga töö sisu jäänud suuresti samaks. 18 aastat on Anneli olnud koguduse õpetaja Peeter Kalduri kõrval. Õpetaja ei oska elu ilma tubli sekretärita enam ettegi kujutada.
Sekretäri otsene ülesanne on olla juhi, s.t õpetaja abiliseks ja teha märkamatult kõike seda, mis töö juures vajalik. Jõhvi enam kui 500-liikmeline linnakogudus ei saa hakkama ilma palgalise sekretärita. Päeva jooksul käib kantseleist läbi kümmekond inimest, kes soovivad talitust tellida, kedagi mälestada, liikmemaksu tasuda või uurida, mis kirikus lähiajal toimub.
Peeter Kaldur ütleb, et puhkuse ajal ja mõnel muulgi juhul, kui sekretäril on olnud asendaja, on ta alati tundnud tühja kohta, kuigi asendajate näol on olnud tegemist tublide inimestega. «Paljudes ametiasutustes, sealhulgas kirikus, olen näinud sekretäride sagedast vahetumist. Arvan, et süüdi pole ei ülemus ega sekretär, lihtsalt need kaks inimest ei sobi koos töötama,» nendib ta. «Olen veendunud, et hea ja sobiva sekretäri olemasolu on kogudusele õnnistuseks ja seda õnnistust oleme me tänuga kogenud.»
Juht ei pea teadma, millega täpselt sekretär oma töist päeva sisustab. «Aga ta peab täitma kõiki ülesandeid, mis talle antakse, leidma õiged telefoninumbrid, helistama, kirjutama; oskama teistele selgitada probleeme ja jõudma lahenduseni, saama probleemist aru ka selliste kannatamatute ja äkiliste ülemuste korral, nagu mina seda olen,» selgitab õpetaja Kaldur.
«Liialdatult võiks isegi öelda, et hea sekretäri olemasolul pole õpetajal muud teha, kui vaid jumalateenistusi ja ametitalitusi pidada. Tegelikult muidugi on mõned inimeste esitatavad probleemid sellised, et õpetajalgi läheb tunde nende lahendamiseks. Hea sekretär aga oskab eristada terad sõkaldest, nii et osa probleemidest ei jõuagi ega peagi jõudma õpetaja ette.»
Sekretär on esimene, kellega koguduse kantseleisse tulnud inimene kohtub. Head koguduse sekretäri iseloomustab eeskätt võime inimestega töötada, s.t neid ära kuulata ka siis, kui nad pikalt ja mõnikord isegi seosetult kõnelevad. «Tundub, et paljudel inimestel pole kellegagi rääkida ja sageli on koguduse sekretär otsekui päästeventiiliks neile,» ütleb õpetaja.
Anneli Lein on lõpetanud 1996. a kaugõppes Tallinna kergetööstustehnikumi asjaajamise ja arhiivinduse erialal.

Sirje Semm