Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Harkujärve kogudus meenutas Aino Järvesood

27.09.2023 | | Rubriik: Esileht

23. septembril oli metseen Aino Järvesoo sünniaastapäev. Harkujärvel meenutati seda pühapäeval mälestusteenistusega, kus kaasa teenis dr Ingmar Kurg, orelil aga Ester Liinak.

Aino Järvesoo. Eesti Kirik


Aino Järvesoo (23. september 1910 – 2. veebruar 2003) oli Tallinnas sündinud ja Tartu ülikooli ning Tallinna kunstikooli lõpetanud, kuid sõja ajal Ameerikasse läinud, töötas seal kunstipedagoogika professorina. 1996 asus Aino Järvesoo elama Eestisse, täpsemalt Tartusse. Ta on annetanud mitmele organisatsioonile, kelle tegevust on pidanud oluliseks ühiskonna toimimisel.
Aino Järvesoo oli aastatel 1992–1994 lasknud Harkujärvele kirikuhoone ehitada, mille kirikuõpetaja Avo Üprus peaaegu kümme aastat tagasi – 23. mail 2014 – laenu abiga omanikelt ostis. Toonast aega on koguduse õpetaja meenutanud kui sõõmu puhast hapnikurikast õhku. Koguduse asutamine võttis veel aega viis aastat. Harkujärve koguduse sünnidaatumiks sai 17. september 2019.
Kogudus kuulutati avatuks kõigile, kes soovivad selle elus ja tegevuses kaasa lüüa. Koguduse motoks sai „Inglitiiva all on hea“ ja koguduse leiab praegugi Internetist otsingusõnaga „Inglitiib“. Kirikust on saanud kogukonnakeskus, kus hoolitakse inimestest ja pakutakse mitmekülgset tegevust.
Kirikus avati aastal 2020 Aino Järvesoo bareljeef, selle autor on Tõnis Paberit. Hoones on noortetuba ja lastele mõeldud päevakeskus, ümberkaudsetele elanikele pakutakse vaba aja teenuseid ja külalistele võimalust ööbida – kirikus on ka magamistoad. Igal tööpäeval on avatud lugemistuba ja raamatuid saab ka koju laenutada. Meenutamaks heategijat lasi Harkujärve kogudus sel aastal trükkida Aino Järvesoo fotoga postmargi väärtusega 1.30 €.
Aino Järvesood oli tunnustatud aastal 2002 Tartu Tähega. Tema lahkumine igavikku ei tähendanud, et ta unustataks. Tema tehtu ja tulevikku loov pärand on võimas, kui mõelda üliõpilasseltsidele, ülikooli maaliosakonnale ja lastetutele perekondadele, keda ta on aidanud.
Aastal 2020 algatas rahvastikuminister Riina Solman Pere Sihtkapitali, kes annab välja Aino Järvesoo nimelist auhinda. Rahvastikuminister viibis ka pühapäeval Harkujärvel toimunud kohtumisel ja rääkis Aino Järvesoo elutööst. Järvesoo-nimelise auhinnaga tunnustatakse inimesi, kes on silma paistnud Eesti rahvastiku arengu edendamisega. Sellel on kolm kategooriat: elutöö-, meediategevuse ja välismaal eestluse hoidmise auhind. Esimesel aastal pälvisid elutööpreemia Rein Taagepera ja Ene-Margit Tiit, möödunud aastal anti elutööpreemia Hando Runnelile. Sel aastal oodati kandidaate 15. septembrini, kuid sobiva kandidaadi puudumisel auhinda välja ei antud.


Rita Puidet

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)