Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haris korraga viit vagu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ringreis Villem Raami jälgedes on jõudnud finaali, Pöide kindluse-kiriku juures jagab veel viimaseid juhtnööre ettevõtmise hing Juhan Kilumets. Liina Raudvassar Villem Raami 100. sünniaastapäeva puhul meenutati teda järeltulijate, õpilaste ja tema talendi austajate ringis Saaremaal ja Tallinnas.
Õpetlase suuruseks on tema õpilased, inimese väärtuseks temast alale jäänud mälestused. Villem Raam (1910–1996) oli vaimselt jõukas, kinnitavad tema hiigelpärandist osa saavad järeltulevad põlved.
Hästi organiseeritud mälestuspäevadel Saaremaal oli liigutav jälgida tema õpilaste, teiste hulgas Jaan Tamme, Kaur Alttoa, Tõnu Parmaksoni, Boris Duboviku ja päevade peakorraldaja Juhan Kilumetsa mõttekäike, kes oma õpetajast kõnelesid ülivõrdes.
Tema viisiks oli viia inimesed auditooriumist välja. «Kombake, puudutage, vaadake, nuusutage,» juhatas ta, kuidas luua isiklik kontakt keskaegse kivimüüriga. Respektiga sakraalhoone olemusse uuris ta selle ehituskäigu üksikasju ning püüdis neid markeerida ajas ja ruumis. Analüüsides üksikdetaili tähendust asetas ta selle tervikpilti, kus oli omal kohal sajanditetagune ehitusmeister ning maa toonane poliitiline taust.
Samuti väärtustas ta sümboolikat, märkide keelt, millega kristlikku sõnumit edasi anti. Mõistes ise, oskas ta seda mõistetavaks teha teistele, mis on suuremaid õpetaja oskusi. Ta oli ja jäi teadlaseks, kes nõudis endalt ja õpilastelt kriitilist lähenemist oma teadussaavutustesse, oli alaliselt valmis uute uurimistulemuste ilmnemisel seniseid seisukohti muutma.
Õpetaja Ivar-Jaak Salumäe meenutusel ei olnud Villem Raam 1974. aastal Kuressaarde jõudes eriti entusiastlik, sest suured tööd Pirita kloostris ja mujalgi olid pooleli, aga tutvudes siinsete leidudega, vaimustunud ta nagu poisike. Õhinat suurendasid koguduse kantseleist leitud arhiivimaterjalid.
Raam jäi Saaremaaga seotuks aastateks. Ei aidanud palju ka korralekutsuvad kirjaread Tartu ülikooli õpinguteaegadest pärit kaasvõitlejalt Armin Tuulselt: Villem, võta üks vagu korraga ette! Ei, Raami viisiks olnud ikka viis vagu korraga lahti hoida. See oli Villem Raamile nii vooruseks kui puuduseks. Mitmed tööd jäid käsikirjadeks viimistlemata, aga samas jõudis ta sel viisil hõlmata üle Eesti huvipakkuvat.    
Piiskop Einar Soone rõhutas Metsakalmistul Villem Raami teeneid EELK õpetajate kunstiajaloolisel harimisel. Terve põlv vaimulikke tugineb oma selle ala teadmistes Raamile. Piiskopi isikliku kontakti aluseks oli aga hoopis fotograafia.
«Ühel päeval astus uksest sisse Villem Raam, käes filmirull. Soovis, et selle ilmutaksin ja pildid teeksin. Rõhutas, et on väga tähtis materjal. Ma siis uudistasin, et mis seal on, oma imestuseks nägin – ühed hallid kiviseinad,» meenutas Soone, lisades, et nendesamade müüride tähtsus sai talle hiljem selgeks läbi Raami selgituste. Samuti nagu seosed Saaremaa ja Ojamaa, Eesti ja Euroopa, üksikinimese ja rahva vahel.     
Soojusest ja armastusest on palju kõnelda Villem Raami tütardel Helle Lippmaal ja Kaia Haameril ja nende järeltulijatel. Optimismi ei röövinud temalt ka 15 pikka Siberi aastat. Rasketes tingimustes aitasid vastu pidada kuueaastase vanema tütre teelesaatmissõnad: Taevaisa hoiab sind. Oma noorema tütrega, kes sündis isa arreteerimise ööl, sai Villem Raam tutvuda alles 1956. aastal kodumaale naastes.  
Niguliste kirikus meenutasid oma head vanaisa Jaak Lippmaa ning Tõnis ja Märt Haamer. Villem Raam armastanud oma välitöödele lapsi ja hiljem nende lapsi kaasa võtta. Nii ajalooüliõpilasele kui põlvepikkusele lapselapsele oli tema sõnum üks: õpi vaatama! Kuigi eluõhtul pimedaks jäänud, suutis ta ise oma armastatud objekte näha elu lõpuni.
Liina Raudvassar

Villem Raamile mõeldes
Kuressaare linnuse kapiitlisaalis toimus konverents «Villem Raam 100», kus ettekannetega astusid üles Jaan Tamm, Kaur Alttoa, Knut Drake, Anu Mänd, Merike Kurisoo ja Boris Dubovik.
– Andres Sööt rääkis enne oma 1984. aastal valminud filmi «Mälu» ühisvaatamist, kuidas tal laabus filmivõtetel Karja kirikus koostöö portreteeritavaga.
– Mälestuspäevade juht kunstiajaloolane Juhan Kilumets juhtis ringreisi mööda Saaremaa kirikuid – Kuressaare Laurentiuse, Püha, Valjala ja Pöide. Sakraalseid hooneid tutvustasid oma ala asjatundjad Eva Mölder, Kaire Tooming, Hilkka Hiiob, Anneli Randla ja Villu Kadakas.
– Villem Raami 100. sünniaastapäeval, 30 mail koguneti Tallinna Metsakalmistul tema hauale, kus mälestuskõne pidas Trivimi Velliste ja hingepalve piiskop Einar Soone. Mälestushetkel viibisid ka tema tütred (fotol) Helle Lippmaa (vasakul) ja Kaia Haamer peredega.
– Niguliste kirikus avati näitus «Raami pildid. Villem Raam fotograafina», kus eksponeeritakse valikut Raami suuremahulisest fotopärandist. 50 suureformaadilisest fotost koosnev väljapanek jääb aastaks avatuks.
– Esitleti Villem Raamile pühendatud Baltic Journal of Art History erinumbrit, mida tutvustas toimetaja Anneli Randla.
– Anti välja kolmas Villem Raami preemia, sel korral pärjati sellega dr Anu Mänd, kelle uurimisvaldkonnaks on keskaja ja varauusaja kultuurilugu.