Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Halliste rahvas on oreli ootuses

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

hendrik agur copyHallistes on asutatud sihtasutus Halliste Kiriku Orel, mille asutamislepingu allkirjastasid praost Marko Tiitus ja vallavanem Ene Maaten. Eesmärgiks on saada teise iseseisvuse aja alguses taastatud kirikusse orel.

Mõne aja pärast saab kogudus ja kogu Halliste kandi rahvas kuningliku mänguriista üle rõõmustada. Idee sihtasutuse moodustamiseks ja pilli hankimiseks käis välja Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor, Viljandimaalt pärit koguduseliige Hendrik Agur (fotol), sihtasutuse juhatuse liige ja ühtlasi tegevjuht.
Ise amatööri tasemel orelit mängiv pedagoog on öelnud: «Orel kui pill on köitnud mind aegade algusest – tema võim, suursugusus ja ajalugu. Ühe vanima pillina on ta olnud erinevate rahvaste religiooni ja traditsioonide sünni, arengu ning teinekord ka surma juures. /—/ Orel võib olla kaasaegne, võimas pill nagu orkester, mille võimalused ulatuvad kaugele üle kiriklike traditsioonide tausta.»
Aguril on hiljutine kogemus: aasta tagasi jõudis tänu temale Gustav Adolfi gümnaasiumisse, Eesti vanimasse tegutsevasse kooli, Inglismaalt Edingtoni kloostrikirikust annetusena orel. Sel suvel peetakse koolis juba teist korda rahvusvahelist orelifestivali. Hendrik Agurit teatakse kui lennukate ideede generaatorit, kes oskab need praktikas realiseerida.
Sihtasutuse lähteülesandeks on välja selgitada, missugust orelit üldse soovitakse. Missuguse stiili, suuruse ja võimalustega peaks pill olema, selgub mõne kuu pärast. Nõukogu esimeheks valitud koguduse hooldajaõpetaja praost Marko Tiitus ütleb, et mõte on taotleda uut pilli, ent ei välistata ka võimalust, et see on kasutatud mänguriist. «Minu lootus on, et oreli soetamine tekitab suuremat kogukonnatunnet,» ütleb Tiitus.
Rita Puidet