Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Haljalas kasvas ristitute arv

15.12.2021 | | Rubriik: Uudised
Ristimise ajal oli ümber Haljala kiriku altarivõre korraga üheksa ristitavat last, 12 lapsevanemat ja 15 ristivanemat. Regina Hansen.

Haljala Püha Mauritiuse koguduses, kus esimesed eestlased ristiti 800 aastat tagasi, ristiti 3. advendipühapäeval üheksa last ja kaks täisealist ning leeritati kuus täiskasvanut.

Ristimise ja leeripüha tegi eriliseks see, et lisaks pastor loci’le oli vaimulikke talitusi toimetamas peapiiskop Urmas Viilma. Trotsides kirikuruumi jahedust võttis kaks tundi kestvast jumalateenistusest osa tavatult palju kirikulisi, hinnanguliselt sadakond. 

„Peapiiskopi osalus muutis päeva väga eriliseks ja ajalooliseks kõikidele asjaosalistele ning küllap kujundas just kirikupeaga kohtumise soov sündmuse eriti rahvarohkeks. Saada ristitud ja leeritatud peapiiskopi enda poolt oli asjaosalistele harukordne eesõigus. Arvan, et nii mõnedki kogukonna liikmed

mõtlesid, et miks mitte lasta ka oma lapsed või ennast peapiiskopil ära ristida. Kindlasti kandis sündmus ka misjoneerivat mõõdet,“ jagas pühapäevast muljeid koguduse õpetaja Urmas Karileet

Ta selgitas Eesti Kirikule, et plaan kutsuda peapiiskop ristima tekkis oktoobris, mil Urmas Viilma käis Käsmu kirikus ristimas vastavalt oma lubadusele koguduse liikmetest noorte perede kolmandaid lapsi. „Siis pakkusin välja, et kuna tähistame sel aastal Haljala kirikukihelkonna moodustamise 800. aastapäeva, võiksime sel puhul korraldada Haljalas peapiiskopliku ristimise püha selle ümmarguse aastapäeva tähistamiseks,“ rääkis Karileet, lisades, et kahe kuu jooksul teavitati kohaliku lehe kaudu huvilisi võimalusest lasta ennast ristida peapiiskopil. „Kuna samal ajal lõppes sügisene leerikursus, millest võttis osa ka ristimata täiskasvanuid, siis liitsime laste ristimisega täisealiste ristimise ja leeriõnnistuse,“ jutustas vaimulik. 

Peapiiskop Viilma sidus jutlusetekstis kokku Ristija Johannese, kellele on pühendatud kolmas advendipühapäev, Haljala kandi rahva esimese ristimisega 800 aastat tagasi ja jutlusele järgnenud ristimise sakramendi. Ta tunnustas lastevanemaid, kes oma lapsed ristida tõid.

Teenistuse algul pühitses peapiiskop kohaliku käsitöömeistri Urmas Einmanni valmistatud protsessiooniristi, mis oli leerilaste kingitus kodukogudusele. Risti teeb eriliseks asjaolu, et ka Kristuse korpus sellel ristil on kohalik käsitöö.

Liina Raudvassar 

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)