Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haljala kiriku tornikuuli asetati uus ajakapsel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Pühitseti Haljala kiriku tornikuul ja rist. Margus Punane.

Haljala kiriku tornikiivri poolteist aastat kestnud restaureerimistööd on lõpusirgel. Mardipäeval asetati tornikuuli uus ajakapsel ja 11. novembril tõsteti kuul ning rist torni tippu.

27. novembril tuleb peapiiskop Urmas Viilma Haljalasse pühitsema restaureeritud tornikiivrit. Ajakapsli asetamine tornikuuli ja kuuli ning risti tõstmine tornitippu olid viimased suured tööd enne pidupäeva. Õpetaja Urmas Karileet jagas Eesti Kirikule, mida pandi tulevastele põlvedele ajakapslisse: „Kullatud kuuli seest leidsime pastor Thomas Ferdinand Striedteri saksakeelse kirja aastast 1865, mil viidi lõpule viimane tornikiivri ehitus. Lisasime selle kirja koopia ning tõlke eesti keelde ja meie läkituse aastast 2022. Uus kiri sisaldab ülevaadet koguduse käekäigust.“ Kui eelmises kirjas oli käsitletud ajavahemikku 1700–1865, siis lisas õp Karileet lühidalt, mis juhtus enne aastat 1700 ja mis pärast 1865.

Kõik tornikiivri restaureerimise tööd tegi Scandec Ehitus OÜ. Kui tööde kogumaksumusest (275 000 eurot) laekus 90% muinsuskaitseametilt ja 10% kohalikult vallalt, siis kiriku tornikiivri kuuli ja risti restaureerimist, ülekuldamist ning ka uue ajakapsli valmistamist sponsoreeris OÜ Scandec Ehitus juhataja Aivo Raud. Ajakapsel on poleeritud messingist. Peal on veekindel tiheda vindiga kork ja soodsatel tingimustel võib see püsida paarsada aastat.

Tornikuulil võib ka pärast uuendamist näha lohke. „Sõjakahjustused need ei ole. Rahvasuu räägib, et 1940ndate teises pooles oli Vene sõjaväelasi pastoraadis majutatud. Nad olevat igavusest kuuli pihta märki lasknud. Auke oli umbes paarkümmend, need said kinni joodetud ja kullaga kaetud. Eesmärki ja ka vajadust, et kuul oleks täiesti sile, ei olnud. Las need lohud siis meenutavad seda aega,“ jagas lõpetuseks õp Karileet.

Kätlin Liimets