Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Haldi ja Ruudi Leinus – viiskümmend aastat üksmeelt

16.05.2018 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Haldi ja Ruudi Leinus on ühist eluteed käinud juba pool sajandit.
Tiiu Pikkur

Tallinna Oleviste kiriku uksele riputatud silt kutsus laupäeval, 5. mail turiste vaikusele, sest kirikus oli laulatus. Maikuu laupäeviti tavapärane asi! Kirik oli valgete lilledega kaunistatud, kõlas vaikne muusika, rahvas kogunes. Täpselt keskpäeval avanesid uksed ja pidulike helide saatel astus mööda pikka vaipa altari poole pruutpaar – kaunis nagu pruutpaarid ikka.
Sündmuse tegi eriliseks see, et tähistati kuldpulma. Pruutpaar Haldi ja Ruudi Leinus olid seda teed pidi altari ette astunud esimest korda täpselt 50 aastat tagasi. Nüüd, pool sajandit hiljem sai ühine elutee laste, lastelaste, sõprade ja tuttavate silme all õnnistatud. Piduliku talituse pidasid EKNi president, EELK emeriitpeapiiskop Andres Põder ja Eesti EKBK Liidu pastorid Joosep Tammo ning Siim Teekel.

Jumalariigi teenijad
Tallinna tüdruk Haldi ja Lõuna-Eesti poiss Ruudi kohtusid Leningradis, kus nad mõlemad õppisid, küll erinevates kõrgkoolides – Ruudi metsatehnilises akadeemias ja Haldi Herzeni-nimelises pedagoogilise instituudis. Kokku viis neid Baltikumi üliõpilaste ühine väljasõit. Kahe tütre vanemad ja üheksa lapselapse vanavanemad on usinate jumalariigi teenijatena tänaseks üles ehitanud Mähe baptistikiriku, kus Ruudi pastorina teenib ja Haldi teda truu abikaasana toetab. Mõlemad on kirikuringkondades ka laiemalt tuntud – Ruudi EKNi täitevsekretärina, Haldi oli aastaid Raadio7 ajakirjanik.
Küsimusele, mis on hoidnud juba pool sajandit koos energilise Haldi ja rahuliku Ruudi, vastab kuldpruut: „Minu jaoks on ainult üks asi ja see on toiminud – kuna minu kärsitus ei ole aastatega kuhugi kadunud, siis kui Ruudi ei oleks nii kannatlik, rahulik ja andestav, oleks kõik ammu lõhki. Tänu Ruudile oleme koos püsinud!“
Ruudi lisab: „Eks see on olnud ikka Jumala arm ja Jumala ligiolek. Kõiki küsimusi saab lahendada rahulikult ja pika meelega. Oleme oma elud usaldanud Jumala kätte ja kogenud, et tõesti ta juhib meid, see on aidanud. Et võime päeva alustada ja lõpetada koos Jumalaga. Viiekümne aasta jooksul on väga palju Jumala ligiolekut olnud ja see on üks Jumala ime, et me koos oleme.“

Ühises palves
Raadioajakirjanikuna on Haldi väga palju abielupaare intervjueerinud, oma saate „Lõputa lood“ käigus on ta küsitlenud 350 abielupaari. Ja neist on kõlama jäänud mõte, et ükskõik, mis probleem on, aitab ühispalve. „Kui olete Jumala ees palves kahekesi ja ütlete häälega välja oma mure, siis see ka laheneb. Minu kindel veendumus on see, et kui kristlastest paarid lahku lähevad, siis nad on kaugel Jumalast. Koos palvetamine igal võimalusel on väga oluline.“
Haldi ja Ruudi laulatas 5. mail 1968. aastal Oleviste kirikus pastor Osvald Tärk. Sellest tähtsast päevast meenutab Haldi kaht seika. „Kursusekaaslane tegi mulle kauni metallist krooni. Kui Osvald Tärk seda nägi, siis üles, et see pruutpaar jääb küll õnnistamata, sest kuhu ma käed panen. Kroon jäi siiski pähe ja õnnistus toimus ka. Teiseks: mu isa oli ooperilaulja, ta oli kirikust kõrval olnud kogu mu teadliku elu. Ma palusin tal meie laulatusel laulda, aga ta oli enesekriitiline ja keeldus. Kuid harjutas salaja siiski ja meile täielikuks üllatuseks hakkas orelirõdul laulma, kui me altari ees seisime. No siis ma nutsin ikka täiest hingest. See oli väga positiivne üllatus!“
Mida Haldi ajakirjanikuna ise kuldpulmapaari Haldi ja Ruudi käest küsiks? „Ma arvan, et ikka seda, kuidas nii kaua koos püsida. Sest nagu siin täna kõlama jäi, on see kahjuks üha harvemini esinev nähtus. Pika kooselu propageerimisel on üks kõige tähtsam asi isiklik eeskuju. Abieluõnne kohta võib olla palju raamatuid jmt, kui sa aga ei näe ühtegi eeskuju, siis see asi ei toimi,“ ütleb Haldi, viidates enda ümber sagivale järeltulevale põlvkonnale.
Eesti Kirikute Nõukogu täitevsekretär Ruudi Leinus pärjatakse I nelipüha tänujumalateenistusel Tallinna toomkirikus EELK Teeneteristi III järgu ordeniga.
Tiiu Pikkur

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)