Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Hageri koguduse kammerkooril sai valmis jõululaulude plaat

28.11.2007 | | Rubriik: Kultuurielu

Esimesel advendipühal, 2. detsembril kell 18 annab Hageri koguduse kammerkoor Lambertus Hageri kirikus kontserdi, kus esitleb ka oma uhiuut CD-plaati «Jõua jälle jõuluime». Plaadil kõlab 21 eesti heliloojate advendi- ja jõululaulu.

Pildil on dirigendid Merle Lend (22) ja Sigrid Põld (29) ning tulevased lauljad, Sigridi tütar Marta (5) ja poeg Ruuben (viiekuune). Foto: Tiiu PikkurKoori juhid Sigrid Põld ja Merle Lend räägivad, et plaadil on vähekuuldud vanu laule, kuid on ka uusi lugusid. Sigridi sõnul on kõige tuntumad näiteks «Miks nii hilja õhtukellad kajavad» või «Helisege, jõulukellad».
Kammerkooril Lambertus on see teine plaat, esimene, mis kandis pealkirja «Hommikul ja õhtul», anti välja neli aastat tagasi koori kümnendaks aastapäevaks. Koori asutaja Sigrid Põld on veendunud, et eelistada tasub ikka eesti laule, kuid plaadistada kindlasti ainult eesti koorimuusikat. Ka esimesel plaadil kõlasid eesti autorite teosed.

Jõua jälle, jõuluime

«Mõte teha plaat eesti jõulumuusikast tekkis juba esimese CD ilmumise ajal,» räägib Sig-rid. «Repertuaari on palju ja tihti on see, mida me kodus kuulame, just välismaine. Ja kui muidu kuulatakse koorimuusikat üldiselt vähe, siis jõuluajal pannakse kodudes ka koorimuusika plaat hea meelega mängima.»
Laulud on lindistatud kõik oma koduses Hageri kirikus. Koori ja dirigentide suurim tänu kuulub helimeestele Roland Randile ja Jaane Lendile.
Uut jõulumuusika plaati saab osta kontserdil Hageris, EELK Kirikumuusika Liidust, laste- ja noorsootöö ühendusest, Logose raamatupoest ja Tartu Pauluse kiriku poest. Lambertus laulab laupäeval, 15. detsembril Tallinna Jaani kirikus, ka seal on plaat müügiks kaasas.

Koor püsib tublidel lauljatel

Kammerkoor Lambertus asutati 1993. aastal. Hageri koguduse juurde oli tol ajal tulnud palju noori, kel tekkis mõte luua laulukoor. Georg Otsa nim muusikakooli 15aastane õpilane Sigrid panigi koori kokku, algul 15-liikmeline noortekoor kasvas ajapikku suuremaks ja natuke vanemaks, nii et 2002. aastast kutsutakse end kammerkooriks. Nimi Lambertus tuli Hageri koguduse nimest, mis on Lambertuse kogudus.
Hageri kogudus ei ole linnakogudus, kuid ometi on seal alati vilgas elu ja muusikat tehakse mitmel moel. Lisaks kammerkoorile tegutsevad segakoor, pasunakoor ja tütarlastebänd Septem. Küsimusele, mis toob inimesed Hageri koguduse juurde, vastab Sigrid lihtsalt: «Aga see on nii tore kogudus! Kuid enamik lauljad on meil kuue kilomeetri kaugusest Kohilast, käiakse ka Tallinnast, Sauelt, Keilast jm. Meie oma vanemad ja vanavanemad on juba seal olnud, eks traditsioonid loevad palju.»

Dirigentidele õppekooriks

Teine dirigent Merle Lend alustas kooris laulmist 15aastaselt Georg Otsa nim muusikakooli õpilasena ja õpib praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias III kursusel. Lambertuse koori teeb eriliseks kirikukooriks see, et üsna mitmel korral on tulnud oma võimed proovile panna koorijuhi eksamil. Nii Sigrid kui Merle on muusikakoolis ja muusikaakadeemias eksameid teinud oma kooriga. See on lauljatelegi positiivseks stiimuliks. «Muidugi,» on Sigrid nõus. «Eriti kui suured koorijuhtimise korüfeed Ants Üleoja või Kuno Areng  kiidavad, et väga tubli koor on.»
Lauldakse oma kirikus, praostkonna ja valla üritustel, käiakse külas teistel kogudustel ja osaletakse oikumeenilises oratooriumikooris Coro Consonante. Esinetud on ka üldlaulupeol ja vaimulikel laulupäevadel, käidud Saksamaal, Taanis, Rootsis, Soomes ja Lätis. Sel aastal sõidetakse taas Soome esinema. Kammerkoori Lambertus saab kuulata ka jõululaupäeval Hageri kirikus.

Tiiu Pikkur

Nõnda peab ülendatama Inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)