Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Haapsalus uuriti Piiblit koos Läti piiskopiga

26.10.2022 | | Rubriik: Kirikuelu


Piiskopid Rinalds Grants ja Tiit Salumäe. Lia Salumäe.

Nädalavahetusel viibis Haapsalu koguduses Riia vikaarpiiskop Rinalds Grants, kelle ametisse seadmisel 17. juulil Riia toomkirikus esindas EELKd piiskop Tiit Salumäe Haapsalust. 

Piiskop Grants saabus Haapsallu laupäeva õhtupoolikul ja teda oodati juba piiskop Tiit Salumäe ja tema abikaasa Lia kodus toimuvas piibliringis. Piibliring kannab nime „Piibel köögis“ ning tegutseb koguduses kaheksandat aastat kord kuus laupäeviti. 

Piibli- ja kokandushuvilised valmistasid koos kahte vegantoitu: toorsalatit ja tomati-kikerhernekarrit. Grants jõudis koosviibimisele siis, kui toidud just valmis said. Pärast ühist kehakinnitust asuti Piiblit uurima. „Piibel köögis“ lähtub igal hooajal ühest motost, mis läbib hooaja piiblitunde punase niidina. Tänavu on aastateemaks „Emotsioonid Piiblis“. Sellest lähtuvalt valis Grants piiblitunni teemaks rõõmu ja võttis koos kohalviibijatega luubi alla 150. psalmi. Eesti keelde tõlkis õpetaja Valdek Johanson, kes on omal ajal olnud Haapsalu koguduses praktikal. 

Grantsi väitel on Taaveti lauluraamat Piibli kõige emotsiooniderikkam: „Ükskõik millist emotsiooni psalm sisaldab, see lõpeb siiski Jumala ülistamisega.“ Põneva piiblitunni lõpetuseks tuletas ta osalejatele meelde, et Jumalat ülistades ei ole inimene iialgi üksi, sest kiitus liidab ta taevaste ingli väehulkadega. 

Misjonipühal jutlustas piiskop Grants Haapsalu toomkirikus, tõlgiks oli taas õpetaja Johanson. Jumalateenistuse lõpus andsid piiskopid Grants ja Salumäe pidulikult kätte EELK peapiiskopi tänukirjad kirikule osutatud teenete eest ajalehele Lääne Elu, Kaitseliidu Lääne malevale, Ingrid Laasile ja Kalle Lõunale. 

Haapsalu piiskop tutvustas Läti kolleegile Jaani kirikut ja toomkirikut. Pärastlõunal sõitis piiskop Grants Tallinna, kus jätkas esmaspäeval oma visiiti kohtumistega usuteaduse instituudis. Piiskop viibis Eestis koos abikaasa ja kahe lapsega.

Maria Strauss

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)