Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Haapsalu kogudus andis üle teenetemärgi

02.01.2014 | | Rubriik: Uudised

Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärgi pälvis Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide SA Haapsalu piiskopilinnuse juhataja Ülla Paras.

Koguduse nõukogu valis teenetemärgi kavaleriks piiskopilinnuse juhataja Ülla Parase 1. detsembri koosolekul. Teenetemärk anti üle koguduse aastapäeval, püha evangelisti Johannese päeval 27. detsembril Haapsalu toomkirikus. Haapsalu linnapea Urmas Sukles luges ette Haapsalu asutamisüriku AD 1279, mis on kõige vanem säilinud kirjalik teade sel aastal 735. aastapäeva tähistavast linnast.
Kogudus asutas teenetemärgi 2002. aastal ning 2003. a said esimesed teenetemärgid Heino Noor ning Toomas Siitan. Ülla Paras on 12. teenetemärgi saaja.
Koguduse õpetaja Tiit Salumäe on öelnud, et Ülla on teinud andunult tööd selleks, et piiskopilinnuse muuseum on aasta-aastalt laienenud ja ennistustööd piiskopilinnuses on edukalt jätkunud.
Muuseumi ruumid ja toomkirik asuvad sama katuse all ning on juba mitmeid aastaid avatud külastajatele maist septembrini. Õpetaja kiidab: «Ajaloolasena ülikooli lõpetanud Ülla on aastaid töötanud Haapsalus muuseumis. Ta on koostanud ekskursioonijuhi, mis tutvustab toomkirikut, linnust ning muuseumi väljapanekuid.»
Koguduse teenetemärk on kullatud metallist ladina rist, mille esikülg on punane. Risti peal on hõbedast valmistatud lendutõusev kotkas, kes on evangelist püha Johannese sümbol. See näitab, et Johannes jõudis enam kui keegi teine surelikest lähedale taevastele saladustele.
Hõbe on puhtuse ja vaimuvalguse värv. Punane on taevaliku tõe ja elujõu värv. Hõbe ja punane on ka Läänemaa värvid, kotkas on samuti Läänemaa ja Haapsalu vapilind.
Koguduse teenetemärk antakse Eesti või välisriigi kodanikule Haapsalu kogudusele ja Haapsalule osutatud eriliste teenete eest.
Eesti Kirik

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)