Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Häälekas kirikurenessanss

05.08.2009 | | Rubriik: Kultuurielu

Omal ajal öeldi, et kirikuid ehitati Issanda auks ja linna iluks.
Eks nüüdki kerki kirikute sööstukad tornid häirimatus rahus turistliku ja kaubandusliku mesilastaruna sumiseva Tallinna vanalinna kohal, osutades igaviku poole.
Ole sa usklik, uskmatu või lausa võitlev ateist, kirikutes peab ikka käima. Nende avarad ja kõrged ruumid on arhitektuuripsühholoogiliselt mõeldud selleks, et meid argisaginast välja tuua ning sundida pisimurede asemel mõtlema millegi aatelisema, ülevama, igikestvama peale.
Tallinna linn on uuel Eesti ajal juba aastaid finantseerinud ja korraldanud programmi «Tallinna kirikurenessanss». Kiiduväärseima tolerantsusega sealjuures. Ei mingit erakondlikku, rahvuslikku ega konfessionaalset vahetegemist. Linna, riigi ja koguduse enda (tavaliselt kõige kõhnemat) rahakotti kombineerides on parandatud hooneid ning konserveeritud ja restaureeritud inventari tõepoolest aukartust äratavas mahus.
Kirikurenessanssi osaks on olnud ka süstemaatiline orelite lisamine ja restaureerimine – alates Toomkiriku ning Jaani kiriku vanadest orelitest kuni uute ehitamiseni, millest kaht saab esmakordselt kuulda äsjaalanud Tallinna rahvusvahelise orelifestivali raames.
Tänavuse muusikasuve augustikuiste tähtürituste hulka saab esmakordselt kuuluma ka spetsiaalne kontserdisari «Tallinna kirikurenessanss», mida korraldab muusikaagentuur Crescendo. Kontserdid toimuvad Rootsi-Mihkli, Toom-, Saksa Lunastaja ning Püha Vaimu kirikus. Esinejateks muusikud ja kollektiivid Villu Veskist Arsise kelladeansamblini. Kontserdid algavad kell 18 ning on tasuta sissepääsuga.

Jüri Kuuskemaa

Loe pikamalt Rootsi Mihkli kirikust.

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)