Esileht » Online » Online artiklid »

Galerii: patriarh Kirill kohtus EELK peapiiskop Andres Põderiga

16.06.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti visiidi viimasel päeval külastas Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill Eesti Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskop Andres Põderi kutsel Tallinna Piiskoplikku Toomkirikut.

Peapiiskop tänas patriarh Kirilli külaskäigu eest ja soovis õnnistust uue kiriku pühitsemisel Lasnamäel. Patriarh Kirill viitas seepeale 2011. aastal Peterburis taaspühitsetud Peterburi Jaani kirikule, mis teenib sealseid eestlasi. Kohtumisel viidati korduvalt ühistele ajaloo- ja kultuurisidemetele nii möödunud sajandite jooksul kui nõukogude võimu perioodil.

«Eriti tugevnes teineteisemõistmine ja koostöö nõukogude okupatsiooni aastatel, mil metropoliidiks oli hilisem patriarh Aleksius II,» sõnas peapiiskop Põder.

Kohtumisel keskenduti ühistele kristlikele väärtustele, milles luterlik kirik ja õigeusu kirik on ühel meelel. Need väärtused puudutavad abielu ja perekonda. «Tänane  maailm vajab lepitust ja rahu, meie ühine Euroopa  aga uut  impulssi – vastutuse, moraali ja inimväärikuse taasleidmist. See pole võimalik ilma usuta Jumalasse, ilma Kristuse ja tema kirikuta,» ütles peapiiskop, «siin seisavad meie ees ühised ülesanded  kaasinimeste teenimisel.»

Peapiiskopi sõnul defineeritakse inimõiguste, inimväärikuse ja  usuvabaduse mõisted sageli  ümber nii, et kaovad vastutustunne, moraalsed tõekspidamised, pühadusetaju ja arusaamine perekonnast kui ühiskonna ja inimsuhete ühest nurgakivist. Patriarh Kirill tunnustas Eesti luterlasi kristlike väärtuste hoidmise eest koos Läti ja Leedu luterlike kirikutega.

Edasi Postimehest.

Kiidetud olgu Jumal, meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa, kes oma suurest halastusest on meid uuesti sünnitanud elavaks lootuseks Jeesuse Kristuse ülestõusmise läbi surnuist. (1Pt 1:3)