Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Fred Isel on teeneid Eesti riigi ja kiriku ees

15.06.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Fred Ise võtab Andres Põderilt vastu tänu. Arho TuhkruBaltimore’i koguduse kauaaegne juhatuse esimees Fred Ise (86) pälvis EELK 3. järgu teeneteristi pikaajalise ja väsimatu töö eest Eesti kiriku heaks.
Ordeni andis Fred Isele üle peapiiskop Andres Põder visiidi ajal Ameerika Ühendriikidesse 8. mail peetud Wa­shingtoni Markuse koguduse jumalateenistusel. Kogudust teenib USAs elav teoloogiadoktor Tarmo Toom.
Emadepäeva teenistusel jutlustas Andres Põder, kaasa teenis kantsler Urmas Viil­ma. Kohal oli ka Eesti Vabariigi suursaadik USAs Väino Reinart.
Tallinnas sündinud Fred Ise lahkus 1944 Saksamaale, kust 1949 siirdus USAsse. Fred Ise on töötanud kõrgtehnoloogia arendamise alal ning NASA teenistuses.
Ta on panustanud ka Eesti kaitsevõimesse, olles aastatel 1997–98 kaitseministeeriumi ja sisekaitseakadeemia nõunik Eestis. Fred Ise koos venna ja paari koolikaaslasega on läinud ajalukku kui Eesti lipu heiskaja Pika Hermanni torni kahe okupatsiooni vahel, 28. augustil 1941.
Fred Ise on osalenud rahvuslikus ja poliitilises töös USA ja kodumaa eestlaste huvides. Koos abikaasa Annega on nad kauaaegsed ja aktiivsemad Baltimore’i Markuse koguduse liikmed ja eestluse hoidjad võõrsil.
Fred on olnud selle esimees, toimetanud Baltimore’i ja Washingtoni koguduse häälekandjat Meie Kirik. 2009. aastal ilmus temalt luule- ja mälestustekogu «Tuule tiivul».
Fred Isel on suuri teeneid Eesti riigi ja kiriku ees. 2006. aastal pälvis ta eestluse hoidjana Ameerika Ühendriikides president Arnold Rüütlilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.
Sirje Semm

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)