Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Fookuses vägivallaennetus

29.11.2017 | | Rubriik: Ühiskond
vägivallaennetus

Justiitsminister Reinsalu koos nelja tunnustust pälvinuga.

Esmaspäeval, 20. novembril andsid president Kersti Kaljulaid ja justiitsminister Urmas Reinsalu Tallinnas esmakordselt välja Just Film Festivali lapse õiguste programmi avamisel vägivallaennetuse auhinna.

President Kaljulaid juhtis kõnes tähelepanu, et vägivallaennetus peab algama eelkõige igast inimesest endast ning ei tohi ka vaikida, kui teistele liiga tehakse. „Oma ühiskonda loome me iga päev omaenda käte, tegudega ja sõnadega. Lasteaedades, koolides, kodudes ja töökohtades,“ ütles president.
Justiitsminister Urmas Rein­salu tänas kõiki inimesi, kes vägivallaennetusse ja selle vähendamisse panustavad. „Õiguskaitseasutused tegelevad aastas enam kui 7600 registreeritud vägivallajuhtumiga, neist veidi enam kui pooled on seotud perevägivallaga. See on valusalt suur number. Lisaks on suur osa vägivallast varjatud ega jõua politsei vaatevälja. Just selleks, et inimesed oskaksid märgata ja julgeksid abi otsida, tuleb vägivalla lubamatusest järjepidevalt rääkida,“ sõnas Reinsalu.
Auhinna pälvisid Lavly Perling, Margo Orupõllu, Merili Monesi, Mariana Saksniit, Merle Albrant. Riigi peaprokurör Lavly Perling on karmides kodustes tingimustes elavate laste kaitseks ja julgustuseks loonud algatuse „Julge laps“. Samuti on ta politsei- ja piirivalveameti ja EELK perevägivalla ennetusega tegeleva ühisprojekti „Vägivallatu pere“ patroon ning seisnud õiguskaitseasutustes selle eest, et kannatanuid tõepoolest abistataks ja kaitstaks.
Margo Orupõllu eestvedamisel loodi mullu esimene naiste tugikeskus Saaremaale, ühtlasi juhatab ta Pärnu naiste tugikeskust. Lastepsühholoog Mariana Saksniit tegeleb nii seksuaalselt väärkoheldud kui ka koduvägivalda pealt näinud lastega, samuti panustab ta Tartu naiste tugi- ja teabekeskuse töösse.
Merili Monesi puhul tunnustati tema soovi vabatahtlikuna tugevdada kodukoha turvatunnet ja kaasata sellesse ka naabreid. Merle Albrant on naistevastasele vägivallale spetsialiseerunud jurist, kes kaitseb vägivalla all kannatanud naiste huve kohtus ning abistab naisi ja nende lapsi naiste tugikeskustes üle Eesti.
Kokku laekus tunnustamiseks 36 ettepanekut 29 kandidaadi kohta. Auhinda annab välja justiitsministeerium koostöös Vabariigi Presidendi Kantseleiga.
Kätlin Liimets

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda. (1Jh 4:21)